Lidovky.cz

Slováci protestovali proti 'gorile'. Policie nasadila vodní dělo

Svět

  20:57aktualizováno  22:46
BRATISLAVA - Podle odhadů více než 10 000 Slováků vyšlo do bratislavských ulic a několik hodin protestovalo proti korupci v politice. Asi stovka často maskovaných radikálů zůstala večer před budovou Národního shromáždění a házela směrem k policistům dlažební kostky. Proti agresivním demonstrantům použila policie vodní dělo, tři policisté byli zraněni.

Část protestujících házela směrem do areálu úřadu vlády pyrotechniku. foto: FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Do patrně největších demonstrací za poslední roky se tentokrát zapojili i obyvatelé dalších slovenských měst. Mítinky se konaly pět týdnů před předčasnými volbami.

Demonstrace jejich organizátoři svolali přes internetové sociální sítě a reagovali tak na informace, že politici i významní státní úředníci brali v letech 2005 a 2006 vysoké úplatky. Na největší politickou korupci v historii země a na silný vliv finanční skupiny Penta na privatizaci za druhé vlády Mikuláše Dzurindy upozornily údajné dokumenty slovenské tajné služby s názvem Gorila, které unikly v závěru minulého roku na internet.

ČTĚTE TAKÉ:

Bratislavská demonstrace začala za hojné účasti obyvatel pokojně, vpodvečer se však zvrhla. Dav se přesunul k nedalekému úřadu vlády a demonstranti do jeho areálu házeli vajíčka, banány a petardy na znak nesouhlasu s "gorilami v politice". Pořadatelé demonstrace se od násilností, při nichž byla např. prolomena brána úřadu vlády, distancovali.

Největší výtržnosti probíhaly večer před budovou slovenského parlamentu, kde radikálové házeli po policistech dlažební kostky a prorazili zátarasy před budovou. Mnozí z radikálů byli zahalení, často měli na tvářích masky hnutí Anonymous. Policie nasadila těžkooděnce, rozbušky a vodní dělo, aby demonstranty od budovy Národní rady vytlačila.

 Minimálně tři policisté byli zraněni a museli být ošetřeni v nemocnici, informovala bratislavská policejní mluvčí Petra Hrášková. Podle serveru SME.sk zadržela policie čtyři lidi.

'Gorily do basy', skandovali lidé

Od účasti na dnešních shromážděních ve slovenské metropoli, ale také v Nitře, Žilině, Trenčíne, Zvolenu, Popradu, Košicích nebo v Prešově, neodradilo demonstranty ani mrazivé počasí. "Dost bylo goril", "Gorily do basy", skandovali lidé na náměstích. Mnozí si donesli vlastní transparenty.

Nejvíce lidí přišlo do Bratislavy na Náměstí Slovenského národního povstání, kde se během sametové revoluce v roce 1989 konaly rozsáhlé protikomunistické protesty. Organizátorka protestů Lucie Gallová odhadla počet účastníků pochodu na 15 000 lidí, spokojená byla i s účastí v dalších městech.

Premiérka Iveta Radičová v reakci na demonstrace uvedla, že chápe lidi, kteří se dožadují spravedlnosti. "Chci ujistit, že mě osobně, ale i další politiky, tíží, když neumíme dosáhnout potrestání skutečných viníků," citovala slovenská média Radičovou.

Soud stopnul vydání knihy o Gorile

Bratislavský okresní soud vydal předběžné opatření, ve kterém zakazuje novináři Tomu Nicholsonovi vydat knihu 'Gauneri'. Ta se zabývá právě zákulisím spisu Gorila, který právě Tom Nicholson jako první získal a pokoušel se jej zveřejnit.

Soud tak vyhověl stížnosti právníků Penty. Zdůvodnění opatření vydá až v pondělí.

„Myslím si, že je to absurdné, samozrejme,“ řekl Tom Nicholson deníku SME. „Neviem, čo by sa mohlo ešte horšie písať ako to, čo už bolo v Gorile. Neviem, na čo to slúži,“ dodal.

Aféra se stala jedním z hlavních témat předvolební kampaně a podle politologů zamíchala i preferencemi stran. Průzkumy veřejného mínění v posledních týdnech ukázaly zejména propad Dzurindovy SDKU-DS, která je nejsilnější stranou dosluhující koalice. Donedávna nejsilnější pravicové straně nepomohla prohlášení Dzurindy, že jeho vlády nebyly pod vlivem finančních skupin. SDKU-DS zřejmě ztrácí i kvůli tomu, že Radičová, která je mezi voliči oblíbenější než Dzurinda, v nadcházejících volbách kandidovat nebude.

Kauza Gorila

Pro odkaz klikněte zde: SPIS GORILA

Spis odhaluje rozsáhlou korupci politiků a úředníků. Dokument zveřejněný na internetu obsahuje zejména odposlechy rozhovorů spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem a tehdejší šéfkou slovenského Fondu národního majetku Bubeníkovou.

Odposlechy o korupci při privatizaci, ale i podplácení poslanců se podle dokumentů tajné služby uskutečnily za Dzurindovy druhé vlády, která byla po ztrátě většiny v parlamentu odkázaná na podporu nezávislých poslanců.

V odposlouchávaném bytě se s Haščákem údajně setkal i šéf opozičních sociálních demokratů a pozdější premiér Robert Fico. Jeho strana je přesto jasným favoritem na vítězství v letošních březnových předčasných volbách.

Spis Gorila
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.