Lidovky.cz

Maďarský kněz dal milion forintů na dluh státu

Svět

  17:00
BUDAPEŠŤ - Maďarsko se ocitlo ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Hospodářství téměř neroste, ale obrovský státní dluh je třeba splácet – a pokud možno splatit. S nápadem, jak problém řešit, přišel i kněz Elemér Rédly a nejméně pro část Maďarů se stal hrdinou posledních týdnů.

Elemér Rédly

Po novoročním projevu premiéra Viktora Orbána, v němž předseda vlády označil zadlužení země za největší problém Maďarska, se osmasedmdesátiletý Elemér Rédly rozhodl jít národu takříkajíc příkladem. A ze svých celoživotních úspor dal na uhrazení dluhu maďarského státu, který dosahuje už osmdesáti procent hrubého národního produktu, rovný milion forintů. Založil kvůli tomu speciální fond.

V přepočtu na koruny to už není tak závratná částka, přibližně asi devadesát tisíc korun. Ale kdyby něco takového udělal každý Maďar, byla by země jednou z nejméně zadlužených v celé Evropě.

Kněz příkladem

Elemér Rédly se narodil v roce 1934 v Budapešti.

Vysvěcen byl v roce 1958, ale v roce 1961 byl odsouzen v zinscenovaném procesu a odseděl si přes dva roky za protistátní duchovní činnost.

Milion forintů na maďarský státní dluh se rozhodl věnovat po projevu premiéra Viktora Orbána.

Společná věc
„Jsem duchovním, přednáším na univerzitě, jsem ředitel vzdělávacího fondu a také dostávám penzi. A snažím se žít skromně,“ uvedl Rédly v nedávném rozhovoru. „Když premiér řekl, že naším největším problémem je zadlužení, četl jsem ironický komentář ze strany opozice, že ten dluh stejně nedokážeme nikdy zaplatit. A já jsem si pomyslel, že to přece není jen věcí státu, ale věcí každého z nás,“ dodal kněz o svých motivech.

Rédly, který byl v době komunismu přes dva roky ve vězení za „protirežimní“ duchovní činnost, se příliš netají náklonností k Orbánovi a kritikou předchozích vlád socialistů, již vzešli z bývalé komunistické strany. „Žádný racionální člověk nemůže říci, že za dluh může současná vláda,“ uvádí Rédly, podle něhož největší vinu na současném stavu mají bývalí socialističtí premiéři minulého desetiletí Péter Medgyessy a Ferenc Gyurcsány. „Růst dluhu v minulých volebních obdobích způsobil naše problémy. Ty peníze kamsi zmizely. Kdybychom je dokázali dobře investovat, tak bychom dnes nebyli tam, kde jsme,“ dodává duchovní. Kněz počítá s tím, že stát založí zvláštní konto, na které budou lidé moci posílat své dary na splacení maďarského státního dluhu.

Knězova příkladu následovali o víkendu hudebníci v severomaďarském Győru a Budapešti, kteří zdarma hráli na speciálních koncertech s názvem „Společně“, jejichž výtěžek byl určen právě na úhradu maďarského státního dluhu.

Problémy s demokracií
Podle některých expertů může mít Maďarsko velice vážné problémy se splácením dluhu, pokud se mu již na jaře nepodaří získat stabilizační úvěr od Mezinárodního měnového fondu a EU.

Jako podmínku si však Brusel dává změnu sporných částí nové ústavy a zákonů. Vpátek, v poslední den termínu, který Evropská komise Maďarsku dala, poslala Orbánova vláda odpověď, v níž navrhuje řešení sporných věcí, například změnu zákona o národní bance. „Stojíme před sérií rozhovorů, které je možné označit za relativně jednoduché,“ uvedl koncem minulého týdne Orbán, jehož zemi jinak hrozí žaloba u evropských soudů.
Jenže koncem týdne Evropský parlament odhlasoval rezoluci, podle níž si nechá předložit zprávu o tom, zda Orbánova vláda neporušuje základní pravidla demokracie. „Jde o uplatňování demokratických principů, zásady právního státu, ochranu lidských a sociálních práv, systém právní rovnováhy, rovnosti a nediskriminace,“ uvádí se v rezoluci, pro niž hlasovali i mnozí poslanci evropské pravice.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.