Lidovky.cz

Bulhaři a Rumuni mají smůlu, do Schengenu se nedostanou

Svět

  15:43
BRUSEL - UVNITŘ ANKETA Summit Evropské unie zřejmě Bulharsko s Rumunskem nepřiblíží ke vstupu do schengenského prostoru volného pohybu lidí bez hraničních kontrol, o který dlouhodobě usilují.
Víza (ilustrační foto).

Víza (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Nizozemsko totiž jejich přistoupení stále blokuje. Zatímco z naprosté většiny zemí EU i od Evropské komise zaznívá, že obě balkánské země všechny dané podmínky už splnily, Nizozemsko tento postoj nesdílí.

Anketa

Měli by Rumuni a Bulhaři vstoupit do Schengenu?

Ano 41
Ne 138
Je mi to jedno 9

"Domníváme se, že Bulharsko s Rumunskem neudělaly vše, co je třeba," řekl nizozemský premiér Mark Rutte. Jeho menšinová vláda se drží u moci i s pomocí krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV), která se staví proti imigraci a kritizuje možný vstup Bulharska s Rumunskem do Schengenu. Podle Rutteho oba nejmladší členové EU učinily pokrok, který ale zatím k odblokování jejich vstupu do Schengenu nestačí.

ČTĚTE TAKÉ:

Diplomaté uvedli, že výtky Nizozemska týkající se nedostatečného boje proti korupci a obav ze schopnosti chránit hranice s třetími zeměmi se týkají hlavně Bulharska. Očekává se ale, že by obě země měly prostor rozšířit společně.

Schengenský prostor je založen na tom, že když do něj někdo vstoupí, tak už při cestách do dalších zemí bloku nemusí až na výjimky procházet klasickými hraničními kontrolami. Jeho součástí je 26 zemí včetně Česka, které přistoupilo v prosinci 2007. Kromě členských států EU (všechny země s výjimkou Irska, Británie, Kypru a Bulharska s Rumunskem) ho tvoří ještě Norsko, Island, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

Česká republika vstup Bulharska s Rumunskem podporuje, neboť podle ní už všechny dříve stanované podmínky splnily.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.