Lidovky.cz

Místo luxusu jedli cestující z lodi Costa Allegra jen sendviče

Svět

  16:04
MAHÉ - Cestující na havarované lodi Costa Allegra nejvíc trápilo vedro a přetékající záchody. V době požáru, který ve strojovně vypukl v pondělí, byli všichni na palubě připraveni k evakuaci.

Foto od pasažérky ukazuje cestující na palubě havarované lodi foto: ČTK

Řekl to kapitán poškozeného plavidla, které po třídenní strastiplné plavbě v Tichém oceánu ráno dorazilo pomocí tažných lodí na Seychely. "Cestující byli vybaveni k evakuaci. Navlékli si záchranné vesty a byli zavedeni ke člunům. Tato mimořádná situace trvala tři hodiny, dokud nebylo jisté, že oheň je zcela uhašen," uvedl na tiskové konferenci v přístavním městě Victoria kapitán Niccolo Alba.

ČTĚTE TAKÉ:

"Záchody přetékaly, nefungovala elektřina. Uvnitř bylo hrozné vedro," popsala Američanka Eleanor Bradwell podmínky na lodi. Její 72letý manžel popsal, jak všichni museli po tři dny jíst studené sendviče a přesunout si noční ležení na palubu, v neklimatizovaných kajutách se ve vedru nedalo vydržet..

Cestující spali na lehátkách na palubě. Foto od pasažérky Eleanor Bradwell.

Jedna z cestujících, která se představila jako Brigitte, kapitána i posádku plavidla za jejich jednání při požáru pochválila. "Je opravdu třeba pochválit kapitána a posádku. Zabránili tomu, aby se oheň dostal k palivu. Všichni jim vděčíme za život. Jsme všichni živí, nikdo není zraněn. Udělali vše, aby nám pomohli," řekla.

Kapitán, který byl zjevně dojatý, také upřesnil, že požár zachvátil z dosud nejasných důvodů strojovnu v 13:40 místního času (10:40 SEČ). Úřady již dříve ujistily, že nikdo z cestujících nebyl zraněn, ani poté vážně neonemocněl. Samotný oheň se podařilo zlikvidovat do hodiny, ale situace se poté dále zkomplikovala. A to tím, že přestal fungovat i záložní generátor, který se přitom nachází na jiném místě lodě, než jsou motory a hlavní generátory vyřazené ohněm.

"Záložní generátor bohužel vypověděl službu asi tři či čtyři hodiny po požáru. Dosud nevíme, proč se tak stalo. Zbyly pak jen záložní baterie, které fungovaly dalších šest hodin," řekl kapitán. Vždy byl prý ale s to komunikovat s okolním světem.

Cestující na palubě se podle něj ocitli v mimořádné situaci, ale po celou dobu zachovali klid. Za hlavní problém, který bylo nutné řešit, byla otázka záchodů, o které lidé brzy přišli v důsledku přerušení dodávek elektřiny, dodal kapitán.

Na palubě bylo 636 převážně starších pasažérů a 413 členů posádky. Mezi cestujícími z 25 zemí byli hlavně Italové, Francouzi, Rakušané a Němci, ale také čtyři Češi, šlo o dva páry. Všichni jsou podle zástupce jejich české cestovní kanceláře v pořádku a v dovolené budou pokračovat na Seychelách.

Druhý incident lodi společnosti Costa Crociere

Incident přišel ve velmi špatnou dobu pro společnost Costa Crociere, které kromě Costa Allegra patří i přibližně čtyřikrát větší loď Costa Concordia, která v lednu s více než 4200 lidmi na palubě ztroskotala u italských břehů. Při neštěstí, které podle vyšetřovatelů zavinilo nezodpovědné chování kapitána, tehdy zahynulo 32 osob. U Costa Allegra se podle některých komentářů podepsalo na havárii velké stáří plavidla, které mělo být pro svůj technický stav již odstaveno.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.