Lidovky.cz

Slovensko ovládl Fico. Vytvoří vládu jedné strany

Evropa

  22:02aktualizováno  11. března 11:08
BRATISLAVA - Levicoví sociální demokraté Roberta Fica v předčasných parlamentních volbách na Slovensku převálcovali politické soupeře. Ve sněmovně získají pohodlnou většinu pro sestavení jednobarevné vlády. Poprvé od svržení komunismu v roce 1989 tak v zemi jedna strana ovládne parlament. Pravice ve volbách utrpěla drtivou porážku.

V záři reflektorů. Robert Fico převálcoval politické soupeře. foto: ČTK

Předseda Směru-SD Robert Fico ohlásil vítězství své strany ještě před oficiálním sečtením všech hlasů. Současně nabídl ostatním stranám možnost vytvoření koalice. Očekává se ale, že levicový Směr-SD vytvoří vládu sám.

"Dosáhli jsme výsledku, který nás překvapil. Měl jsem tajný sen získat milion voličů, což se nám podařilo," komentoval průběžné výsledky Fico. Už v noci propukly v centrále strany mohutné oslavy jasného volebního vítězství.

Směr-SD téměř 45 procent hlasů. To by mu ve 150členné Národní radě zajistilo 83 křesel. Výsledek Směru-SD je tak lepší, než přepokládaly průzkumy veřejného mínění i volební odhady sestavené na základě odpovědí voličů v den hlasování.

Zisk mandátů jednotlivých stran

Zabodovaly i nové strany
Kromě jasného vítězství levice přinesly volby i další překvapení. V hlasování uspěla nová strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti populisty Igora Matoviče, která získala 8,4 procenta. Vládní křesťanští demokraté zsíkali 8,8% stali se druhou nejsilnější stranou.

Výsledky slovenských parlamentních voleb
Smer-SD44,4 %83 mandátů
KDH8,8 %16 mandátů
OlaNO8,6 %16 mandátů
Most-Híd6,9 %13 mandátů
SDKÚ-DS6,1 %11 mandátů
SaS5,9 %11 mandátů

Matovič není ve slovenské politice úplným nováčkem. V roce 2010 se dostal do sněmovny z posledního místa kandidátky liberální strany Svoboda a solidarita (SaS). Naopak v parlamentu s téměř jistotou už neusedne nacionalistická Slovenská národní strana. Nepotvrdily se obavy z historicky nejnižší volební účasti.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrazné ztráty proti předchozím volbám zaznamenaly dvě nejsilnější vládní strany SDKU-DS a Svoboda a solidarita (SaS). Obě podle průběžných výsledků ztratily více než polovinu voličů. SDKU-DS se ziskem kolem šesti procent hlasů podle politologů doplatila mimo jiné na vyšetřování údajného uplácení politiků a úředníků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006, kdy šéf strany Mikuláš Dzurinda byl premiérem.

Dzurindova strana doplatila na Gorilu
Korupční aféra s názvem Gorila se dostala do popředí předvolební kampaně, proti politické korupci se v zemi konalo vícero demonstrací. Za SDKU-DS v předčasných volbách navíc nekandidovala dosluhující premiérka Iveta Radičová, která v roce 2010 dostala nejvíc preferenčních hlasů z celé SDKU-DS. Dzurinda jednoznačně neuvedl, zda je v reakci na volební výsledek připraven z čela strany odstoupit.

Liberální SaS se před volbami zase dostala pod tlak kvůli zveřejnění nahrávky ze schůzky svého šéfa Richarda Sulíka s kontroverzním podnikatelem. K ztrátě hlasů SaS zřejmě přispělo i rozhodnutí Matoviče založit vlastní stranu.

Novou vládu čeká boj s vysokou nezaměstnaností, jakož i nelehká úloha ozdravit státní finance, aby podíl veřejného schodku na výkonu ekonomiky v příštím roce nepřekročil tříprocentní limit stanovený Bruselem. Fico se dnes k tomuto závazku přihlásil.

Už dříve oznámil, že by zvýšil zvláštní daň pro banky, která je už nyní jednou z nejvyšších v EU. Více na dani z příjmů v případě sestavení vlády Směrem-SD patrně zaplatí i občané s nadprůměrnými příjmy a nejziskovější firmy. To by znamenalo ústup od rovné daně z příjmů, která je v zemi stanovena na 19 procent.

Reklama na Coca Colu? Robert Fico slaví vítězství.

Robert Fico v datech

  • 15. září 1964 - narodil se v Topoľčanech, kde později vystudoval gymnázium. Je mu 47 let.
  • 82-1986 - studium na Právnické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě (titul JUDr.).
  • 1986-1987 - základní vojenská služba; asistent vojenského vyšetřovatele.
  • 1986-1992 - vědecký pracovník v oblasti trestního práva na Právnickém institutu Ministerstva spravedlnosti SR.
  • 1988-1992 - postgraduální studium v oblasti trestního práva (titulu CSc.).
  • Od 1992 - poslancem Národní rady SR, do roku 1999 za Stranu demokratické levice (SDL); v období 1992-2002 člen ústavněprávního výboru; v letech 2002-2006 člen výboru pro lidská práva, národnosti a postavení žen.
  • 1992-1995 - zástupce ředitele Právnického institutu Ministerstva
    spravedlnosti SR.
  • 1994-2000 - zástupce SR při Evropské komisi pro lidská práva a Evropském soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
  • 1996-1999 - místopředseda strany SDL.
  • 1999 - odchod ze SDL, 11. prosince 1999 založil novou politickou stranu Směr a byl zvolen jejím předsedou.
  • Od 2000 - člen Slovenské advokátní komory.
  • 2002-2004 - pozorovatel Národní rady SR v Evropském parlamentu.
  • 2002-2006 - předseda poslaneckého klubu strany Směr (později Směr-sociální demokracie).
  • 2006-2010 - předseda vlády.
  • Od 2010 - místopředseda Národní rady.

 ZDROJ: ČTK

Předčasné volby se na Slovensku konaly poté, co se koalice čtyř stran pravého středu neshodla na pomoci zadluženým zemím eurozóny. SaS loni na podzim odmítla při hlasování v parlamentu podpořit rozšíření pravomocí záchranného fondu eurozóny, které vláda spojila s vyslovením důvěry.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.