Lidovky.cz

Beduíni obklíčili vojáky OSN na Sinaji, včetně dvou Čechů

Svět

  7:45aktualizováno  13:41
KÁHIRA/PRAHA - Mezi příslušníky mírové jednotky OSN, kterou na egyptském Sinajském poloostrově obklíčilo několik stovek ozbrojených beduínů, jsou i čeští vojáci. Podle zprávy Českého rozhlasu jsou dva čeští důstojníci v pořádku a české vojenské ústředí je s nimi v kontaktu.

ilustrační foto foto: Reuters

Tábor obklíčilo asi 300 ozbrojených beduínů, kteří si tak chtějí vynutit propuštění pěti osob souzených za terorismus. Příslušníci místních kmenů jsou vyzbrojeni automaty a kolem tábora hlídkují už dva dny v dodávkách. Uvnitř je kromě dvou Čechů několik set Kolumbijců, Američanů a Uruguayců.

Češi na Sinaji

Na Sinaji v rámci mezinárodní organizace MFO (Multinational Force and Observers) působí od listopadu 2009 tři čeští důstojníci - podplukovník Josef Lejsek, major Miroslav Lipowski a kapitán Jan Štipčák.

Ostnatým drátem je zablokována hlavní silnice vedoucí k táboru. Zatím se vše obešlo bez střelby. Vojáci jsou ale v pohotovosti a zvýšili bezpečnostní opatření. V jednotce obvykle působí tři čeští vojáci, jeden je ale nyní na dovolené v Česku, uvedl rozhlas s odvoláním na mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška.

"Oba čeští vojáci jsou v pořádku, pouze nemohou ven z tábora," řekl Pejšek. Vojáci jsou podle něj ve spojení s Českou republikou prostřednictvím telefonů.

Podle náčelníka generálního štábu uruguayské armády Pedra Aguerreho mají obklíčení vojáci dost potravin i munice a zatím mezi nimi panuje i dobrá morálka. Vojáci jsou prý na podobné věci připraveni a jestliže se situace zhorší, použijí plán pro mimořádné události.

Beduíni usilují o propuštění svých kolegů

Skupina beduínů chce, aby úřady propustily pět jejich kolegů, kteří mají jít znovu před soud. Už jednou byli odsouzeni za terorismus za pumový útok spáchaný v roce 2005 v Šarm aš-Šajchu. Hrozí jim tresty smrti nebo doživotí. Dvoudenní vyjednávání ale zatím k ničemu nevedla.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mírová jednotka OSN má celkem 1400 členů ze 14 zemí s povinností hlídkovat na Sinaji a zajistit dodržování mírové smlouvy z roku 1979.

Česko tradičně vysílá své vojenské pozorovatele do mírových misí ve světě. Loni takto působili ve třech zemích - v Kongu, v Kosovu a v Afghánistánu. Stejně jako letos i loni tři důstojníci působili na velitelství pozorovatelské mise na Sinaji.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.