Lidovky.cz

Syrský právník: Západ bude muset zasáhnout

USA

  10:01
ISTANBUL - Syrská opozice se dlouho bránila proti vojenskému zásahu Západu. Nyní se už ale mezi jejími aktivisty prosazuje názor, že bez západním letectvem jištěné bezletové zóny krveprolévání v zemi neskončí.

V Istanbulu demonstrovali proti Asadovi. foto: Reuters

Hasan Asvád patří k aktivistům, kteří před rokem zorganizovali první protesty proti režimu prezidenta Bašára Asada. V rozhovoru, který poskytl agentuře DPA v Istanbulu, tento právník z města Dará vysvětluje, proč je přesvědčen, že se státy Evropské unie a USA nakonec přece jen odhodlají k intervenci.

"Západ bude muset zasáhnout - ať chce, nebo nechce, protože je toho hodně v sázce," řekl Asvád. Čím více masakrů bude totiž spácháno, tím větší bude podle něj nebezpečí dlouhé občanské války, v níž se budou navzájem zabíjet sunnitští a alávitští civilisté.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dosud se vyskytly jen jednotlivé případy pomsty, jestli se ale nadále nic nestane, aby se zastavilo zabíjení, pak to nepotrvá ani dva měsíce, než situace dospěje k tomuto bodu." Asad patří k menšině alávitských muslimů, z jejíchž řad - stejně jako před ním už jeho otec, prezident Háfiz Asad - rekrutoval mnohé vůdčí síly tajné služby a bezpečnostních složek. Většina Syřanů se ale hlásí k sunnitskému islámu.

Aktivista Asvád je přesvědčen, že "kdyby byla v Sýrii bezpečná zóna, jako svého času na východě Libye, dezertovalo by 90 procent vojáků vládních jednotek". Režim by pak byl vyřízený během pár týdnů. Politickou dohodu s režimem by prý v prvních měsících povstání akceptovala ještě většina obyvatelstva, v současnosti už ale nikoliv. "Není cesty zpátky," řekl Asvád. Spojeným státům a členům EU vytkl příliš dlouhé váhání ve věci syrského konfliktu.

Asvád byl na jaře 2011 dvakrát krátkodobě uvězněn a 30. dubna uprchl přes hranice do Jordánska. S hrůzou si připomíná první dny konfliktu v březnu loňského roku: "Zavřeli asi desítku dětí a mladých lidí za to, že v Dará nasprejovali na zdi protirežimní nápisy. Mučili je, strhávali jim nehty, pálili je a týrali elektrickými šoky. Ven se dostali až za několik týdnů.

Jeden mladík nebyl dodnes propuštěn. Nevíme, jestli je ještě naživu." S lítostí Asvád konstatoval, že z exilu nemůže v současnosti dělat nic víc, než organizovat dodávky humanitární pomoci pro lidi v povstaleckých baštách a snažit se mezi západními diplomaty získat podporu pro nastolení "přechodné justice" na dobu po svržení režimu. V to, že se Asad dokáže trvale udržet u moci, totiž nevěří.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.