Lidovky.cz

Korea: Obama navštívil demilitarizované pásmo

Svět

  10:58
PCHANMUNDŽON - Americký prezident Barack Obama navštívil demilitarizované pásmo mezi oběma korejskými státy a označil je za "hranici svobody", napsala agentura AFP. V době, kdy v regionu panuje značné napětí kvůli plánovanému vypuštění severokorejského satelitu, který je podle Soulu jen zástěrkou pro testy raket dlouhého doletu, přijel Obama do Jižní Koreje na víkendový summit o jaderné bezpečnosti s účastí nejvyšších představitelů 54 zemí včetně Číny a Ruska.

Obama navštívil demilitarizované pásmo vůbec poprvé. foto: ČTK

Obama navštívil demilitarizované pásmo vůbec poprvé. Americkým vojákům shromážděným v jídelně Camp Bonifas nedaleko mezikorejské hranice řekl, že jsou součástí "dlouhé řady" vojáků, kteří umožnili Jižní Koreji prosperovat. "Vy jste, pánové, na hranici svobody," prohlásil Obama.

ČTĚTE VÍCE:

"Kontrast mezi Jižní Koreou a Severní Koreou nemůže být jasnější, nemůže být ostřejší. A já nemohu být víc hrdý na to, co děláte," dodal.

Obama schovaný za sklem sleduje dalekohledem území KLDR

Americký prezident Barack Obama navštívil demilitarizované pásmo mezi oběma korejskými státy

USA mají v Jižní Koreji rozmístěno 28 500 vojáků. Bílý dům předem oznámil, že prezidentova návštěva v demilitarizovaném pásmu kolem hranice má vyjádřit jeho ocenění vůči nim a také pevný závazek USA jihokorejské bezpečnosti.

Sto dní od vůdcovy smrti

Obama stojící za neprůstřelným sklem nahlížel s pomocí silného dalekohledu na území Severní Koreje, kde ve vesnici v severokorejské části demilitarizovaného pásma vlála státní vlajka na půl žerdi.

KLDR si dnes připomíná stý den od smrti svého dlouhodobého vůdce Kim Čong-ila a nejistota kolem jeho nástupce, nejmladšího a nevypočitatelného syna Kim Čong-una přispívá k napětí v oblasti.

Kdo další z politiků navštívil pásmo?

Ministryně zahraničí Hillary Clintonová do této zóny zavítala v roce 2010 a Obamův předchůdce George W. Bush s pomocí dalekohledu nakukoval do KLDR z pískem opevněného bunkru na jižní straně hranice během návštěvy v roce 2002.

Minulý měsíc USA oznámily dohodu, na jejímž základě by KLDR částečně zmrazila program jaderných a raketových zkoušek výměnou za potravinovou pomoc.

Opatrné naděje, které tato zpráva vyvolala, ale už o necelé tři týdny zmařilo severokorejské oznámení, že 12. - 16. dubna vypustí vlastní satelit. Tím by ale podle USA porušila únorovou dohodu, stejně jako rezoluce OSN.

Jižní Korea viní KLDR

Jižní Korea navíc severokorejský komunistický režim obvinila, že plánovaným vypuštěním satelitu do vesmíru se snaží vyvinout rakety dlouhého doletu s jadernou hlavicí, což Soul označil za "vážnou provokaci".

KLDR nicméně tvrdí, že má právo na mírový vesmírný program a vyzvala mezinárodní odborníky na vesmír a novináře, aby se vypuštění satelitu zúčastnili. Jižní a Severní Korea jsou po válce v letech 1950 až 1953 prakticky stále ve válečném stavu, neboť uzavřely jen příměří a nikoli mírovou smlouvu.

Obama během svého působení v úřadu amerického prezidenta jel do Jižní Koreje už dvakrát, ale demilitarizované pásmo až do dneška nenavštívil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.