Lidovky.cz

Su Ťij dostala pas. Jede do Norska pro Nobelovu cenu

Svět

  14:51
OSLO - Barmská opoziční vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která většinu z uplynulých 20 let strávila v domácím vězení, dostala pas a poprvé od roku 1988 tak může cestovat do zahraničí.

Su Ťij foto: ČTK

První zahraniční cesta charismatické političky by měla vést do Norska, kde má Su Ťij konečně převzít Nobelovu cenu za mír, na niž ji navrhl český exprezident Václav Havel a která jí byla udělena v roce 1991.

"Je to její první pas po dvaceti letech, mám dojem, že se vše vrací k normálu," uvedl mluvčí Národní ligy pro demokracii (NLD) Ňjan Win. Podle něj je historická zahraniční cesta Su Ťij naplánovaná na polovinu června.

ČTĚTE TAKÉ:

"Na radnici v Oslu bude mít přednášku," sdělila organizátorka akce Sigrid Langebrekkeová.

Dcera předního barmského bojovníka za nezávislost generála Aun Schana chce navštívit také Británii, kde studovala na Oxfordské univerzitě a kde se seznámila se svým manželem, britským akademikem Michaelem Arisem. Ten zemřel v roce 1999 na rakovinu, zatímco Su Ťij byla zavřena v domácím vězení ve své vile v největším barmském městě Rangúnu. Podle britského tisku se politička během nadcházející cesty setká i se svými dvěma dospělými syny.

Barmské úřady udělením pasu Su Ťij učinily další krok k demokratizaci země. Loni na jaře v Barmě nastoupila po desetiletích represivního vojenského režimu k moci civilní vláda, která zahájila reformy.

Su Ťij nový režim umožnil vstoupit do politiky a zúčastnit se nedávných doplňovacích parlamentních voleb. Opoziční vůdkyně v nich uspěla a již zasedla v dolní komoře parlamentu. Politička se vrátila z ciziny do Barmy v roce 1988 ošetřovat svou nemocnou matku, právě v době sílící vzpoury proti vojenskému režimu. Na předvolebních shromážděních po celé zemi pronesla více než 1000 projevů a získala širokou popularitu mezi obyvatelstvem.

Pozvali ji do sídla OSN

Počátkem roku 1989 jako první porušila do té doby dodržované tabu a veřejně obvinila generála Nei Wina, že je původcem většiny problémů v zemi. V létě téhož roku ji úřady uvrhly do domácího vězení. V roce 1990 jí vláda navrhla, že ji propustí, jestliže se rozhodne k emigraci. To politička odmítla. Z obavy, že by se nemohla do vlasti vrátit, nevyužila ani v roce 1999 nabídky junty naposledy spatřit svého umírajícího manžela.

Experti, citovaní britským tiskem, uvedli, že plánovaná cesta Su Ťij je zatím nejmarkantnější známkou její důvěry v nový režim v čele s prezidentem Thein Seinem.

Nejmenovaný činitel barmské vlády potvrdil, že Su Ťij má od nynějška naprostou volnost pohybu. "Může svobodně odjet do zahraničí," řekl. Podle AFP byla "dáma z Rangúnu" pozvána také generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem do sídla světové organizace.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.