Lidovky.cz

Klaus ke klimatu: Východ Evropy je podplacený

Svět

  8:23
CHICAGO - Východoevropské státy jsou podle českého prezidenta Václava Klause v otázkách změny klimatu "tak trochu podplacené Evropskou unií". Tamní státy se tak až na občasné protesty a nesouhlas Česka a Polska necítí být svobodné v boji s dominancí doktríny globálního oteplování, uvedl prezident v Chicagu na konferenci o klimatu pořádané konzervativní organizací Heartland Institute.

Václav Klaus foto: ČTK

Klaus zároveň označil Německo za zmatené kvůli rozhodnutí uzavřít tamní jaderné elektrárny. Český prezident se zúčastnil pondělního úvodu konference jako hlavní řečník. Výrok o východoevropských zemích pronesl v diskuzi v odpovědi na dotaz z publika, zda v tamních zemích unie spatřuje výraznější pohyb proti teorii globálního oteplování, kterou Klaus i americký institut dlouhodobě kritizují.

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus rovněž podotkl, že ani u Německa neočekává změnu loňského rozhodnutí o jaderné energetice, které německá vláda učinila pod vlivem jaderné havárie v japonské Fukušimě. Německé rozhodnutí sice podle českého prezidenta vyděsilo běžné občany i průmyslníky, jeho možnou změnu ale Klaus nevidí.

"(Německo) věří ve větrnou energii. Postavili tisíce a tisíce větrných elektráren, což například představuje velký problém pro naši energetickou přenosovou soustavu," podotkl český prezident. Převážně americkým účastníkům konference pak vysvětlil, že pokud je v Německu extrémně větrné počasí, představuje to "téměř katastrofické problémy" pro českou přenosovou soustavu.

Zároveň uvedl, že Česko se nyní chystá stavět novou jadernou elektrárnu, byť s tím má problémy v Evropské unii i u sousedního Rakouska a Německa.

Česká vláda ale na záměru trvá, řekl Klaus. Přítomní v sále tuto informaci odměnili potleskem.

Náboženství environmentalismu

Český prezident v projevu na konferenci zopakoval své varování před zastánci teorie vlivu člověka na změnu klimatu. Podle něj jim nejde o samotné klima, ale o to, aby mohli ovlivňovat život společnosti podle svých představ. "Musíme přijmout fakt, že se jim podařilo z náboženství environmentalismu učinit oficiální náboženství západní společnosti. Jde o náboženství, které požaduje radikální transformaci celé západní civilizace," podotkl Klaus.

Upozornil přitom na to, že v boji se zastánci doktríny globálního oteplování se její odpůrci nemohou spolehnout jen na vědecké poznatky a empirická data, která nahrávají jejich názorům. Jejich protivníky prý tato data nezajímají, protože jsou ideologicky zaujatí. Odpůrci teorie globálního oteplování se proto podle českého prezidenta musejí zapojit do ideologického souboje. V konečném důsledku podle Klause jde o souboj o lidskou svobodu.

Klaus na konferenci odpůrců teorie lidského podílu na změně klimatu pořádané organizací Heartland Institute vystoupil již poněkolikáté. Letos na ni přijel z chicagského summitu NATO, kde vedl českou delegaci.

Institut zpochybňuje změny klimatu i důsledky pasivního kouření

Heartland Institute vznikl v roce 1984. Zaměřuje se na podporu volnotržních řešení ekonomických a sociálních problémů. Institut patří ve Spojených státech mezi nejhlasitější kritiky zastánců současné teorie změny klimatu, na níž se nicméně shodla naprostá většina vědecké komunity.

V 90. letech minulého století institut spolupracoval s tabákovým koncernem Philip Morris na studii, jež zpochybňovala důsledky pasivního kouření. Mezi jeho sponzory byl v minulosti také ropný gigant ExxonMobil, ale nyní již tato firma odpůrce teorie změny klimatu nepodporuje. Institut například sponzorují miliardářští bratři Kochové, kteří stojí za vzestupem amerického konzervativního hnutí Tea Party. Mezi přispěvateli institutu je i Microsoft či farmaceutické firmy Pfizer a Eli Lilly.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.