Lidovky.cz

V Tibetu se upálila žena, Číňané reagovali masovým zatýkáním

Svět

  8:11
LHASA - Tibetská matka tří dětí se stala další obětí vlny sebeupalování, když se ve středu odpoledne na protest proti čínské okupaci Tibetu zapálila před buddhistickým klášterem v tibetské oblasti západočínské provincie S'-čchuan. Informovala o tom agentura AP, podle níž žena na místě zemřela.

V Tibetu se upálila žena na protest proti čínské okupaci foto: Reuters

Podle agentury Reuters čínské bezpečnostní síly zadržely ve Lhase stovky Tibeťanů po nedělním protestním sebezapálení dvou Tibeťanů, z nichž jeden popáleninám podlehl.

ČTĚTE VÍCE:

Žena v S'-čchuanu je už nejméně 35 příslušníkem tibetské menšiny, který se od března loňského roku zapálil, aby upozornil na čínské omezování buddhismu a podpořil výzvy k návratu tibetského duchovního vůdce dalajlamy z exilu. Některé z případů sebeupálení potvrdily i čínské úřady; podle nich ale šlo o zločince či dokonce teroristy. Úřady také obviňovaly tibetský exil a dalajlamu z toho, že tyto krajní protesty podněcují.

V neděli se zapálili dva Tibeťané, přímo ve Lhase

Dalajlama uprchl z Tibetu v roce 1959 po potlačení protičínského povstání. Peking ho označuje za separatistu, dalajlama tvrdí, že mu jde o větší autonomii pro Tibet.

V neděli se v centru tibetské metropole Lhasy zapálili dva Tibeťané a jeden z nich zemřel. To potvrdila i oficiální tisková agentura Nová Čína, podle níž je druhý muž ve vážném stavu. Oba se zapálili odpoledne u chrámu Džókhang, který je pro lámaistické buddhisty důležitou svatyní a také jednou z hlavních turistických atrakcí Lhasy. Byla to první zpráva o podobném sebeupálení ve Lhase.

Čína zatýká Tibeťany, novináři do země nesmí

Město je po upálení plné policistů a pořádkových jednotek a situace je velmi napjatá, uvedla americká stanice Radio Free Asia. Ve středu večer tato rozhlasová stanice informovala, že od nedělního incidentu čínské bezpečnostní síly pozatýkaly odhadem 600 Tibeťanů. Tento údaj není možné potvrdit z nezávislých zdrojů, protože zahraniční novináři nemají do Tibetu přístup.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.