Lidovky.cz

Pozorovatelé se stáhli, násilí v Sýrii eskaluje

Svět

  12:52
DAMAŠEK - Krvavý konflikt v Sýrii se dále vyostřuje poté, co tam vojenští pozorovatelé OSN o víkendu přerušili svou práci. Podle zprávy Syrské organizace pro lidská práva bylo v pondělí v Sýrii zabito 94 lidí, z toho 63 civilistů, včetně 11 dětí. Syrská vláda je prý připravena evakuovat civilisty v obklíčeném městě Homs, brání ji ale údajně rebelové.

Vojáci Syrské osvobozené arnády foto: Reuters

Většina pondělních obětí je hlášena z Dumy na okraji Damašku. Mnozí zranění a mrtví tam ještě nemohli být vyproštěni, řekl jeden z opozičních aktivistů v syrské metropoli. "Kvůli trvalému ostřelování se dosud nikomu nepodařilo vyprostit možné přeživší, kteří ještě leží pod sutinami." Neozbrojení pozorovatelé OSN pozastavili o víkendu svou činnost v Sýrii po předcházejícím útoku na jejich tým. Pozorovatelé nicméně sdělili, že zůstanou v Damašku.

Mise OSN

Dohlížecí mise OSN v Sýrii (UNSMIS) vznikla na základě dubnové rezoluce Rady bezpečnosti. Vojenští pozorovatelé mají v souladu s mírovým plánem zmocněnce OSN Kofiho Annana kontrolovat klid zbraní. V misi je až 300 vojenských pozorovatelů a civilistů z řady národů včetně tří Čechů. V zahraničních pozorovatelských misích v současnosti působí celkem osm českých vojáků. Kromě Sýrie jsou další v Kongu, Kosovu a Afghánistánu.

Syrské ministerstvo zahraničí dnes v prohlášení zveřejněném státní agenturou SANA uvedlo, že vláda kontaktovala misi OSN a místní úřady v Homsu ve snaze zahájit evakuaci údajně asi tisícovky rodin, které jsou zablokovány ve čtyřech čtvrtích Homsu bez potravin a lékařské pomoci. "Snahy monitorovací mise OSN o dosažení tohoto cíle ale ztroskotaly, zmařily je ozbrojené teroristické skupiny," tvrdí ministerstvo.

Propad ekonomiky
Také dnes hlásí opoziční aktivisté boje v Homsu, ve čtvrti Bába Amr, kterou v březnu dobyly vládní síly. Nad touto oblastí se kupí mračna dýmu, konstatovala Syrská organizace pro lidská práva. Referovala také o explozi ropovodu procházejícího touto zónou. Tvrdé střety mezi armádou a povstalci se podle Syrské organizace pro lidská práva odehrávají rovněž v provincii Idlib u hranice s Tureckem.

I v ekonomickém ohledu se život Syřanů postupně komplikuje. Směnárníci prý smějí vydat jednotlivým občanům cizí měnu už jen v maximální hodnotě 2 tisíce dolarů. To vedlo k tomu, že si zámožní Syřané najímají prosté krajany, aby za ně šli směnit peníze.

Ten, kdo může předložit letenku, smí vyměnit domácí měnu v hodnotě 10 tisíc dolarů. V zemi ovšem platí zákaz vycestování pro vysoké úředníky a údajní odpůrci režimu se beztak už neodvažují objevit na letišti nebo na některém z hraničních přechodů. Syrská libra ztratila od března 2011, kdy bylo zahájeno povstání proti prezidentu Bašáru Asadovi, vůči americkému dolaru 45 procent své hodnoty.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.