Lidovky.cz

Syřané prý věděli, že střílejí na tureckou stíhačku

Svět

  17:13
ANKARA - Syrští představitelé dobře věděli, že jejich armáda sestřelila tureckou stíhačku. Uvedl to turecký deník Hürriyet s odvoláním na zdroj turecké rozvědky, podle něhož je to zřejmé ze zachycené konverzace, v níž se o letadle hovoří jako o stroji souseda.
Turecká stíhačka F-4 (ilustrační foto)

Turecká stíhačka F-4 (ilustrační foto) foto: Reuters

Syřané ale tvrdí, že neznali zemi původu letadla. Ruští experti označili let turecké stíhačky za misi pro NATO a syrskou reakci za účinnou obranu.

"Máme záznamy dialogu Syřanů před a po sestřelení. Použili v něm pro označení našeho letadla turecké slovo komşu, což znamená soused. Potom vyslovili arabský výraz pro letadlo," tvrdil listu jeden z členů rozvědky.

Posádka prý měla zapojený systém IFF, který umožňuje armádám stroje identifikovat. "Syrští představitelé měli už při pohledu na radar automaticky vědět, že jde o turecké letadlo," sdělil zdroj listu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruští experti tvrdí, že turecká stíhačka testovala syrskou protileteckou obranu pro potřeby NATO a že zničení letounu dokazuje účinnost ruských systémů, kterými je Sýrie vybavena. Ankara tak podle nich jednala v rámci tradičního předávání nově získaných zpravodajských informací mezi spojenci v NATO.

"Stroj letěl v malé výšce, což je základem narušení jakéhokoli protivzdušného obranného systému. Pravděpodobným cílem mise turecké stíhačky bylo vyvolat aktivaci zaměřovacích systémů syrských palebných baterií a radarových stanic, možná i jejich přechod do bojového režimu," citovala agentura dva odborníky na zbrojní systémy. Také turečtí komentátoři sestřelení hodnotí jako důkaz připravenosti syrské armády, ale také jako důkaz nervozity, která v ní panuje, a rovněž jako sílící sklon k vojenské konfrontaci se severním sousedem.

Turecký generální štáb upozornil, že turecký vzdušný prostor byl letos narušen už ve 114 případech. Všechny incidenty byly ale vyřešeny v klidu. "Kdybychom vždy stříleli bez dotazu, sestřelili bychom letos už 114 letadel, která se dostala do našeho vzdušného prostoru," sdělil zástupce generálního štábu deníku Milliyet.

Narušení leteckého prostoru se řeší varováním

Nejčastěji se v tureckém prostoru objevila řecká letadla, ale také italská a izraelská. "Incidenty, při nichž je narušen vzdušný prostor, se stávají téměř denně. V rámci minut jsou řešeny v souladu s mezinárodními předpisy," uvedl turecký generální štáb.

Jenom minulý týden prý do tureckého prostoru vlétlo šest strojů a piloti vždy po varování od tureckého personálu prostor opustili. U rychlých letadel, jako jsou stíhací stroje, je prý narušení v řádu dvou kilometrů "přirozené". "Narušení leteckého prostoru se řeší varováním," vysvětlil vojenský zdroj. Podle záznamů z radarů byla turecká stíhačka F-4 Phantom sestřelena ve vzdálenosti asi 24 kilometrů od syrského pobřeží, v mezinárodním prostoru, avšak spadla do syrských teritoriálních vod.

Mluvčí syrského ministerstva zahraničí tiskové konferenci zopakoval, že letadlo vstoupilo do syrského vzdušného prostoru, což je "zjevné narušení suverenity Sýrie". Protiletadlová obrana prý musela reagovat bez prodlení.

Letadlo letělo velmi rychle ve výšce 100 metrů a obrana by "ho sestřelila, i kdyby bylo syrské", sdělil mluvčí. Stroj prý zlikvidovala protiletadlová střela, nikoli radarově naváděné střely, jak se uvádělo dříve. Mluvčí Džihád Makdisí vystoupil, aby prý zabránil šíření lží o incidentu. Sýrie podle něj nepřestává mít zájem o sousedské vztahy s Tureckem. Oba piloti stíhačky jsou nadále pohřešovaní. Turecko požádalo NATO o konzultace a velvyslanci členských států se s Tureckem sejdou v úterý.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.