Lidovky.cz

Vláda vyzývá Su Ťij: Zemi říkejte Myanmar

Svět

  11:38
RANGÚN - Barmské úřady ostře varovaly opoziční političku, bývalou politickou vězeňkyni a nositelku Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, aby přestala zemi říkat Barma.

Su Ťij foto: ČTK

Namísto toho by podle nich měla užívat v ústavě zakotvený název, který v angličtině zní Republic of the Union of Myanmar.

Jak napsala agentura AP, vojenská vláda rozhodla v roce 1989 o změně názvu v anglické podobě z Burma na Myanmar údajně proto, aby název lépe odrážel etnickou rozmanitost země. Výraz "Barma" evokuje "Barmánce", tedy dominantní etnickou skupinu v zemi, a etnické menšiny by se tak mohly cítit vyloučené. Ovšem v barmštině jsou Barma a Mjanma synonyma a v Barmě se vždy používaly oba.

ČTĚTE TAKÉ:

Oponenti režimu a exilové skupiny z celé řady etnik, stejně jako mnohé zahraničních vlády včetně USA či České republiky, nadále používají výraz Barma. Mimo jiné šlo o znamení protestu proti nedemokratickému režimu v zemi, který se po volbách v 90. letech minulého století, v nichž zvítězila Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij, odmítl vzdát moci.

Barmská volební komise, která dohlíží na zákony týkající se politických stran, zveřejnila stížnost ve státním deníku New Light of Myanmar. V prohlášení cituje opakované zmínky Su Ťij o zemi jako o Barmě během cesty do Evropy a Thajska. Komise trvá na tom, že politička a její NLD musejí "respektovat ústavu" a používat správné jméno. Není ovšem jasné, zda nerespektování s sebou nese nějaké sankce.

Su Ťij se stala poslankyní poté, co její strana získala několik desítek míst v parlamentu při dubnových doplňovacích volbách. Tento krok má převážně symbolický význam, protože v parlamentu nemají prakticky žádnou šanci cokoli prosadit. Při skládání přísahy ovšem přednesli oficiální slib, že budou dodržovat ústavu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.