Lidovky.cz

Velmoci chtějí přechodnou vládu v Sýrii. Proti jsou Asad i povstalci

Svět

  20:47aktualizováno  22:14
ŽENEVA/DAMAŠEK - Účastníci ženevské konference o pokračujícím násilí v Sýrii se shodli na potřebě vzniku přechodné vlády, která by zemi zajistila mír. Připouštějí přitom, že v kabinetu s představiteli opozice zasednou i činitelé režimu prezidenta Bašára Asada.

Kofi Annan se proslavil v OSN. foto: Reuters

Pro opoziční předáky je takový model dosud nepřijatelný. I v sobotu pokračovaly v Sýrii násilnosti. Granát na předměstí Damašku zabil 30 civilistů. Během dneška tak bylo v Sýrii při násilnostech zabito 82 lidí.

Plán zvláštního zmocněnce OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofiho Annana spíše předpokládal Asadův odchod z čela země, ale Rusko se proti takovému požadavku postavilo. Byla tak ponechána možnost, aby Asad zůstal ve funkci.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov prohlásil, že nebyly stanoveny předběžné podmínky pro vznik přechodné vlády, a zdůraznil, že od Asada se nežádá, aby se vzdal moci. Lavrov přitom obvinil syrskou opozice z neustálých "provokací" s cílem "roztočit spirálu násilí a podněcovat sektářskou nenávist".

Vnitřní záležitost

Syrský prezident Asad před schůzkou v Ženevě oznámil, že nepřijme žádné řešení, jež by jeho zemi bylo vnuceno zvenčí. Íránské televizní stanici řekl, že se jedná o "vnitřní záležitost", která "nemá s cizími zeměmi nic společného", a dodal, že jakýkoli zahraniční nátlak nepřiměje jeho vládu změnit politiku týkající se vnitřní bezpečnosti.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nicméně tvrdí, že dnešní dohoda "dláždí cestu" pro vznik "post-asadovské vlády jednoty". Podle ministryně má Asad jasně pochopit, že jeho dny u moci jsou sečteny.

Clintonová také řekla, že ihned zahájí práci na nové rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která bude předvídat "reálně a jasné následky, včetně sankcí" pro případ, že se syrský režim ženevské dohodě nepodřídí.

Účastníci konference se také dohodli, že Sýrie potřebuje ústavní reformy a svobodné a spravedlivé volby. Politická transformace v Sýrii má být nezvratná a má se opírat o pevný harmonogram. Annan v této souvislosti vyslovil naději, že "reálných výsledků" bude dosaženo během jednoho roku.

Moskva plánuje vlastní konferenci

V Ženevě se sešli ministři zahraničí pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a zemí blízkovýchodního regionu. Panovaly obavy, že zasedání zastíní přetrvávající rozkol mezi Ruskem, které podporuje syrský režim, a západními státy v čele s USA, které straní syrské opozici.

Podle agentury Interfax má Rusko v plánu zorganizovat další konferenci v Moskvě, jíž by se zúčastnili rovněž syrští zástupci.

Dobytí Dumy

V Sýrii, kde v sobotu pokračovaly střety mezi vládními silami a ozbrojenou opozicí, se armádě po týdnech obléhání a bombardování podařilo probít se do půlmilionového města Duma nedaleko metropole Damašku. Podle agentury Reuters prchaly z Dumy stovky lidí.

Britský ministr zahraničí William Hague před začátkem ženevské schůzky vyzval Rusko a Čínu, aby se domluvily se západními velmocemi na plánu politické přeměny Sýrie. Upozornil zároveň, že rozhovory budou velmi nesnadné.

"Mezinárodní společenství má příležitost být silnější a jednat rozhodněji, ale to můžeme učinit pouze se souhlasem Ruska a Číny," řekl Hague novinářům v Ženevě.

Na konferenci pak podle agentury Reuters prohlásil, že politickou transformaci v Sýrii nemůže vést dosavadní prezident Bašár Asad ani nikdo z jeho nejbližších spolupracovníků.

Hague podotkl, že řešení krize v zemi se neobejde bez toho, aby byli trestně stíháni ti, kteří odpovídají za násilí v zemi. Podle Haguea by měla Rada bezpečnosti OSN příští týden vyhlásit přísné sankce proti Sýrii. "Nikdo z nás neusiluje o vojenskou akci," dodal.

Hague také varoval, že pokud ženevské rozhovory nepřinesou řešení syrské krize, pak generální tajemník OSN Pan Ki-mun stáhne ze Sýrie mezinárodní pozorovatele, kteří mají dohlížet na uplatňování příměří mezi znesvářenými stranami.

Mrtvých přibývá

Podle údajů humanitárních skupin zahynulo při 16 měsíců trvajícím povstání proti vládě prezidenta Bašára Asada na 15 800 lidí. Podle jedné ze syrských humanitárních skupin od poloviny dubna, kdy příměří vyjednané Annanem mělo vstoupit v platnost, přibylo do bilance obětí 4700 mrtvých a jen tento pátek zemřelo nejméně 25 lidí včetně 11 civilistů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.