Lidovky.cz

Islamisté dál demolují památky. Co je to UNESCO? smějí se

Svět

  14:34
BAMAKO - Radikální islamisté na severu afrického státu Mali pokračují v ničení sakrálních staveb. O víkendu zdemolovali hrobky súfijských mistrů z mystické odnože islámu, které považují za projev modlářstí. Dnes vylomili posvátné dveře mešity z 15. století. Experti z UNESCO označili tyto násilné činy za tragédii.

Svatyně v Timbuktu (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Svatá místa v Timbuktu byla tento týden zapsána na seznam ohrožených památek světového dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Islamisté ovládající sever Mali však výzvy z celého světa, aby destrukci památek v Timbuktu zastavili, ignorují.

Co je to UNESCO?
"To všechno tady je proti islámu. My jsme muslimové. Co to je UNESCO?“ prohlásil pro AFP Sanda Ould Boumama, mluvčí islamistů. „Řídíme se náboženstvím, ne názorem mezinárodního společenství. Ničíme hroby, protože nám to nařizuje naše víra,“ dodal.

Prohlédněte si 25 nových památek UNESCO

"Právě zničili dveře do mešity. Vyrvali posvátné dveře, které nikdy neotvíráme," uvedl k pondělnímu incidentu podle serveru naharnet.com očitý svědek. "Přišli s krumpáči a za pokřiku ´Alláh´ vylomili dveře. Je to velmi vážné. Někteří z lidí, kteří tomu přihlíželi, plakali," uvedl další svědek.

Islamisté boří vzácné hrobky

Vzácné hrobky ve starobylém Timbuktu

Islamisté z organizace Ansar Dine napojené na teroristickou síť Al-Káida destrukci jedné ze tří historických mešit v oblasti zdůvodnili tak, že chtěli zrušit symboliku, která se k ní váže. Místní totiž tvrdí, že v den, kdy se tyto dveře otevřou, nastane konec světa. Chtěli tedy ukázat, že to konec světa nezpůsobí, píše ČTK. V Timbuktu se nachází 333 hrobek světců, z nichž 16 je na seznamu UNESCO. Uvedená islamistická skupina pohrozila, že všech těchto 16 hlavních hrobek zničí.

Vojenský puč

Perla pouště
Timbuktu, které leží na staré saharské obchodní cestě, bylo v 16. století centrem islámské učenosti a přezdívá se mu "perla pouště". Město mělo turistický potenciál, který se v posledních letech maliská vláda snažila využít. Islamisté s vazbami na teroristickou síť Al-Káida a separatisté z kmene Tuarégů ale využili březnového vojenského puče v Mali a vytlačili vládní vojska ze severu země. Separatisté pak 6. dubna na severu vyhlásili nezávislý stát Azavad. Svět jeho samostatnost neuznal.

Starobylé Timbuktu je pomyslnou vstupní branou na Saharu

Starobylé Timbuktu je pomyslnou vstupní branou na Saharu

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.