Lidovky.cz

Policie: Odhalit osamělého střelce? To je nemožný úkol

Svět

  7:00
WASHINGTON - Osamělý střelec, který se rozhodne zaútočit - to je představa, jež spoustu amerických policistů budí v noci ze sna. Takového útočníka je totiž pokaždé těžké odhalit. Často nemá žádný záznam v rejstříku, o svých plánech nikomu nevykládá a zbraně si opatří legální cestou.

James Holmes foto: Reuters

V hledáčku policie se většinou neobjeví dřív, než se rozhodne svůj čin zrealizovat, píše ve své reportáži agentura AP.

Americká vláda je mnohem úspěšnější v odhalování plánů teroristů, kteří se pokoušejí provést další útok podobný tomu z 11. září, než v prevenci tragických útoků, jakým byl i ten poslední, při kterém v denverském kině zahynulo 12 lidí. Pro bezpečnostní složky je téměř nemožné zastavit člověka, jakým je třeba James Holmes - inteligentního 24letého muže, který podle všeho postřílel více než deset lidí a dalších 50 zranil.

Hrozby, kterou představují osamělí útočníci, si je Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vědom, a proto v roce 2009 vytvořil speciální 25člennou jednotku, která se zabývá rozbory chování a dalšími charakateristikami pachatelů. Práce má útvar dostatek, protože jen v roce 2012 se v USA odehrálo 22 útoků, které měly více obětí, uvedla organizace propagující přísnější kontrolu zbraní Brady Campaign to Prevent Gun Violence.

Pokud jde o terorismus, umí vláda pachatelům život znepříjemnit třeba tak, že útočí na jejich skrýše, blokuje tok jejich financí nebo brání tomu, aby mohli získat zbraně a součástky na výrobu bomb.

Střelec Holmes ale zřejmě nebyl součástí žádné zločinecké ani teroristické skupiny, zbraně nakupoval zcela legálně, a nevzbudil tedy nejmenší pozornost. "Neexistuje na to žádná rychlá ani jednoduchá odpověď a možná že se k odpovědi nedobereme nikdy," řekl v televizi CBS velitel policie na denverském předměstí Aurora Dan Oates, když se ho ptali, proč mladík v kině střílel.

ČTĚTE TAKÉ:

"Neexistuje žádný způsob, jak tomu zabránit. Prostě vůbec žádný. Byla to náhoda. Stalo se to. Naprosto nic by ho nedokázalo zastavit, pokud by ho třeba neudal někdo, kdo viděl, jak do auta nakládá všechny ty zbraně," citovala agentura AP někdejšího agenta FBI Petera Ahearna. James Holmes byl až do pátku naprosto bezúhonným občanem, a nikdy nevzbudil sebemenší pozornost.

Policii se zatím nepřihlásil nikdo, kdo by Holmese dřív považoval za jakkoli podezřelého. Naopak - lidé ho popisují jako pohledného, tichého mladíka, studijní typ. Tento tichý muž v kině střílel s plynovou maskou a helmou na hlavě, oblečený v neprůstřelné vestě, střeleckých rukavicích, s chrániči na krku a v tříslech. K dispozici měl poloautomatickou pušku, brokovnici a pistoli. Tím, že si tohle vybavení pořídil, ale nepřekročil žádný americký zákon.

Dříve sice platilo omezení, které zakazovalo prodej některých útočných zbraní, od roku 2004 už však není v platnosti ani to, a tak útočník při nákupech munice a dalších pomůcek zřejmě neměl nejmenší problém. Kromě zbraní si ale Holmes dokázal pořídit i součástky na výrobu výbušnin.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.