Lidovky.cz

OBRAZEM: Američané vzpomínali na oběti 11. září

Afghánistán

  22:09
NEW YORK/WASHINGTON - Američané si připomínají téměř 3000 obětí teroristických útoků proti své zemi z 11. září 2001. Prezident Barack Obama s manželkou Michelle držel minutu ticha v zahradě Bílého domu.

V New Yorku se pak na místě, kde do útoku stávalo Světové obchodní středisko, koná tradiční vzpomínkový obřad se čtením jmen obětí foto: ČTK

V New Yorku se pak na místě, kde do útoku stávalo Světové obchodní středisko, koná tradiční vzpomínkový obřad se čtením jmen obětí. Další podobné akce se konají u Pentagonu a v Shanksville v Pensylvánii, kde se zřítilo jedno z unesených letadel.

Obama se z Bílého domu přesunul právě do Pentagonu, kde se zúčastnil pokládání věnce na památku 184 lidí, kteří před 11 lety zemřeli po nárazu letadla pilotovaného teroristy do budovy amerického ministerstva obrany.

Další podobné akce se konají u Pentagonu a v Shanksville v Pensylvánii, kde se zřítilo jedno z unesených letadel

Šéf Bílého domu zdůraznil, že útok Spojené státy naopak posílil. "Naše země je bezpečnější a lidé houževnatější," řekl americký prezident, který dnešek vyhlásil "vlasteneckým dnem". "Nikdy nebudete sami. Na vaše milované nikdy nezapomeneme," vzkázal také pozůstalým obětí.

"Amerika je v tento hluboce temný den jednotná před Bohem při hledání míru a svobody doma i ve světě," uvedl na svém účtu na síti Twitter republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney. Politik se improvizovaně pozdravil na chicagském letišti s hasiči, kteří vzpomínali na své kolegy zahynuvší před 11 lety při zásahu v New Yorku. Romney odlétal z Chicaga do Nevady. Jak Romney, tak Obama dnes kvůli tragickému výročí přerušili vysílání svých předvolebních spotů.

Obama se z Bílého domu přesunul právě do Pentagonu, kde se zúčastnil pokládání věnce na památku 184 lidí, kteří před 11 lety zemřeli po nárazu letadla pilotovaného teroristy do budovy amerického ministerstva obrany

Teroristé ze skupiny Al-Káida před 11 lety unesli čtyři letadla amerických aerolinek; první dva stroje narazily do dvou mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku, třetí do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil u Shanksville nedaleko Pittsburghu, kde se dnešního vzpomínkového obřadu účastní viceprezident Joe Biden.

Koordinovaný útok začal v 08:46 místního času (14:46 SELČ), kdy jedno z unesených letadel narazilo do severní věže Světového obchodního střediska. V 9:03 místního času další z letadel zasáhlo jižní věž. V 9:37 pak třetí ze čtyř unesených letadel zasáhlo Pentagon. Poslední letoun se po potyčce cestujících s teroristy zřítil v 10:03. Všechny tyto okamžiky dnes na jednotlivých místech připomenuly minuty ticha.

Prezident Barack Obama s manželkou Michelle držel minutu ticha v zahradě Bílého domu

V New Yorku na takzvaném Ground Zero pozůstalí tradičně čtou jména lidí, kteří zemřeli v troskách dvojčat, včetně jmen dvou českých obětí útoků - Lukáš Rambouska a Aleny Sešínové. Oba zahynuli v troskách severní věže Světového obchodního centra. Tragédii si dnes v New Yorku minutou ticha například připomenuli i zaměstnanci newyorské burzy. Na rozdíl od minulých let je letos newyorský obřad intimnější, když na něm nevystupují politici, ale jenom pozůstalí.

Vzpomínku na 11. září letos v New Yorku zkalily spory mezi starostou města Michaelem Bloombergem a guvernérem státu New York ohledně muzea věnovaného památce 11. září na Ground Zero. Muzeum mělo být původně hotové letos, spory ale jeho dokončení oddálily. Obě strany ale vpředvečer výročí oznámily, že problémy vyřešily, a přípravy muzea by tak měly pokračovat.

Vzpomínku na 11. září letos v New Yorku zkalily spory mezi starostou města Michaelem Bloombergem a guvernérem státu New York ohledně muzea věnovaného památce 11. září na Ground Zero

Při útocích celkem zahynulo 2893 lidí, většina z nich v troskách Světového obchodního střediska. Tehdejší administrativa prezidenta George Bushe na čin Al-Káidy reagovala vyhlášením války terorismu, během které USA výrazně zostřily bezpečnostní opatření v zemi a posílily moc tajných služeb.

Zároveň ani ne měsíc od útoků zahájily válku proti Afghánistánu, kde tehdy vládnoucí islamistické hnutí Taliban ukrývalo šéfa Al-Káidy Usámu bin Ládina. O několik let později pak Spojené státy dobyly Irák, který rovněž vinily ze spolupráce s teroristy.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.