Lidovky.cz

Libyjci zabili amerického velvyslance. Rozlítil je film o islámu

Svět

  11:39aktualizováno  16:37
TRIPOLIS/KÁHIRA - Při raketovém útoku ve východolibyjském Benghází v úterý zahynul velvyslanec USA v Libyi Christopher Stevens a tři další pracovníci americké ambasády. Skupina ozbrojenců týž den napadla konzulát Spojených států v tomto městě.

Americký velvyslanec v Libyi Chris Stevens na snímku z roku 2011 foto: ČTK

Velvyslanec byl prý v autě na cestě na bezpečnější místo, když k raketovému útoku došlo. Prezident Barack Obama dnes zabití Stevense a tří pracovníků ambasády ostře odsoudil a nařídil zvýšení bezpečnosti amerického diplomatického personálu po celém světě.

Tripolis se kvůli incidentu Spojeným státům omluvil. Záminkou úterních násilností, které kromě Libye propukly i u ambasády USA v egyptské Káhiře, byl podle zdrojů AP americký film považovaný za urážku muslimského proroka Mohameda. "Ačkoli USA odmítají snahy o zostouzení náboženského přesvědčení jiných, musíme se jednomyslně postavit proti takovémuto druhu nesmyslného násilí, které vzalo životy těmto zaměstnancům státu," uvedl také šéf Bílého domu.

ČTĚTE TAKÉ:

Americký velvyslanec byl na cestě do bezpečí, když útok začal. Na jeho auto ozbrojenci vypálili rakety, které kromě ambasadora zabily i tři další členy personálu zastupitelského úřadu. Útoku v Benghází předcházel incident v Káhiře. Kolem 3000 demonstrantů se tam shromáždilo u ambasády Spojených států a dvě desítky lidí strhly z budovy americkou vlajku. Demonstranti ji pak roztrhali a zbytky spálili.

Poničená budova amerického konzulátu v Benghází

Protest v Benghází vypukl v úterý večer a podle svědků se ho zúčastnilo několik desítek lidí. Protestující přitom napadli americký konzulát. Stříleli do vzduchu a poté podle náměstka libyjského ministra vnitra vnikli do budovy. Jeden pracovník konzulátu byl podle tohoto činitele zabit a další zraněn na ruce. Útočníci se také pokusili budovu zapálit a stříleli na ni z raketometů. V okolí konzulátu propukly střety mezi libyjskými bezpečnostními službami a islámskými radikály.

Velvyslanec se udusil

Agentura AP napsala, že Christopher Stevens a skupina pracovníků amerického velvyslanectví přijela na napadený konzulát pokusit se evakuovat tamní personál. Podle zdroje Reuters byl Stevens na cestě do bezpečí, když ozbrojenci na jeho auto vypálili rakety, které kromě ambasadora zabily i tři další pracovníky zastupitelského úřadu.

Smrt 52letého kariérního diplomata Stevense, který mimo jiné hovořil arabsky a měl za sebou dvě diplomatické mise v Libyi, potvrdili náměstek libyjského ministerstva vnitra a místopředseda libyjské vlády, který "barbarské činy" odsoudil. Server BBC napsal, že Stevens se udusil v důsledku útoku. Do násilností v Banghází byla podle zpráv zapletena milice Ansar aš-Šaría, ta to ale popřela. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dnes vybídl k dopadení viníků.

Útoku v Benghází předcházel incident v Káhiře. Kolem 3000 demonstrantů se tam shromáždilo u ambasády USA a dvě desítky lidí strhly z budovy americkou vlajku. Demonstranti ji pak roztrhali a zbytky spálili.

"Islám je rakovina, tečka"

Agentura AP napsala, že příčinou násilností je dvouhodinový snímek Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů), který napsal a natočil americko-izraelský filmař Sam Bacile. Šestapadesátiletý Bacile, který jinak podniká v Kalifornii v realitách, prý chtěl, aby snímek byl kontroverzním politickým prohlášením, které odsoudí islám. Film zobrazuje zakladatele islámu mimo jiné jako nezodpovědného sukničkáře, který schvaloval pohlavní zneužívání dětí, a tvrdí, že Mohamed byl podvodník. Snímek z roku 2011 za pět milionů dolarů prý pomohlo financovat více než sto židovských sponzorů.

Distribuci v USA prý měl na starosti údajně také silně protiislámsky smýšlející koptský křesťan původem z Egypta. "Islám je rakovina, tečka," řekl podle AP Bacile, který se od úterý skrývá. "Mám pocit, že bezpečnostní systém (na ambasádách) není dobrý," uvedl také. "Amerika by měla dělat něco, aby to změnila".

Film byl natočen v roce 2011 v angličtině, části snímku s arabským dabingem se pak objevily na internetu. Celý film se promítal jen jednou, a to letos pro skoro prázdné kino v Hollywoodu. Řada muslimů chápe jako urážku zobrazení proroka Mohameda, o jeho hanobení nebo zesměšňování nemluvě.

V Benghází byla jedna Češka

"V Tripolisu nebyla včera v noci ani dnes podle našich informací nijak zhoršená bezpečnostní situace," uvedl pro LN nejmenovaný západní diplomat. "Nebyly zaznamenány žádné útoky, jen v noci je slyšet občasná střelba. Ta se však týká, jak tady je zvykem, většinou nějakých oslav, při nichž se střílí do vzduchu," uvedl. "To, co se stalo americkým kolegům, je samozřejmě obrovská tragédie a zásadní problém," dodal diplomat. Podle informací, které získaly LN, je jediná česká občanka, která byla v Benghází, v pořádku a je na cestě zpět do Tripolisu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.