Lidovky.cz

CIA po útoku v Benghází přišla o své "oči" v oblasti

Svět

  16:24
NEW YORK - Nedávný útok na konzulát Spojených států v libyjském Benghází zasáhl i americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Mezi zaměstnanci úřadu evakuovanými z města po incidentu byl zhruba i tucet jejích agentů, kteří hráli klíčovou roli při získávání zpravodajských informací o skupinách ozbrojených radikálů v oblasti.

Muž prochází kolem ohořelého auta u americké ambasády v Benghází, kde došlo k raketovému útoku. foto: Reuters

CIA tak přišla o své cenné "oči", informoval dnes list The New York Times. "Je to katastrofální zpravodajská ztráta," uvedl jeden americký činitel, který dříve sloužil v Libyi. "Jako kdyby nám vyloupli oči," dodal. Spojené státy stáhly své pracovníky z Benghází po zabití jejich velvyslance Christophera Stevense a dalších tří Američanů při útoku ozbrojenců 11. září.

CIA v Benghází a východní Libyi sledovala například právě skupinu Ansar al-Šaría, která je z akce proti americkému konzulátu podezřelá. Zaměřovala se ale i na domnělé členy místní odnože teroristické organizace Al-Káida.

Poničená budova amerického konzulátu v Benghází

Oblast je značně neklidná a postoje místních lidí se značně liší. Jsou tu jak odpůrci vzniku demokracie v Libyi, tak zastánci demokratického uspořádání a spojenectví s USA.

Američtí agenti v Benghází také ve spolupráci s ministerstvem zahraničí USA a místními úřady hledali ruční granátomety (RPG), které se během občanské války v zemi ztratily z vládních skladů. Pomáhali i při zajišťování chemických zbraní či výcviku libyjských zpravodajců.

Američtí činitelé podle deníku The New York Times připouštějí, že evakuace personálu z Benghází představuje problém pro zpravodajské operace.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdůrazňují ale, že stále mají k dispozici dostatek informací jak od informátorů v terénu, tak z odposlechů či satelitních fotografií. "Spojené státy v Benghází a východní Libyi neosleply," uvedl nejmenovaný americký činitel.

CIA začala v Benghází působit několik měsíců po začátku libyjské revoluce v únoru 2011. Město bylo centrem snah vzbouřenců svrhnout vládu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Libyjský premiér Mustafa Abú Šagur minulý týden uvedl, že rozsah amerických operacích v oblasti mu došel, až když viděl, kolik lidí Američané z Benghází evakuují.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.