Lidovky.cz

Žádné překvapení. Severokorejský parlament reformy nepřijal

Svět

  13:46
PCHJONGJANG - Severokorejský parlament se sešel již podruhé v tomto půlroce, což je vnímáno především jako odklon politiky stávajícího vůdce Kim Čong-una od stylu, jakým řídil zemi jeho otec Kim Čong-il. Za něj se parlament scházel zpravidla jednou ročně.

Kim Čong-un s naducanými tvářemi zvolil černou barvu oblečení, foto: Reuters

Agentura AP citovala názor analytiků, že častější zasedání zákonodárného sboru může znamenat zvýšení jeho důležitosti a jeho aktivnější roli v diktátorském režimu. Parlament nicméně podle všeho neschválil žádné ekonomické reformy, jak se před jeho svoláním spekulovalo.

ČTĚTE TAKÉ:

Oficiální tisková agentura KCNA pouze uvedla, že poslanci schválili zákon, který o rok prodlužuje povinnou školní docházku pro žáky této komunistické země z 11 na 12 roků. Podle agentury AP se jedná o první veřejně oznámenou změnu politiky novým vůdcem státu Kim Čong-unem, který se dnešního zasedání osobně zúčastnil. Státní tisková agentura KCNA ve stručné zprávě sdělila, že poslanci prodloužili povinnou školní docházku s cílem lépe "připravit schopné revolucionáře".

Podle agentury Reuters se před zasedáním mluvilo o tom, že třetí Kim v rodinné dynastii vládců KLDR by mohl potvrdit změny investičních zákonů s vidinou přílivu finančních prostředků od firem z Číny, na jejíž hospodářskou pomoc Pchjongjang silně spoléhá. Žádné zprávy o přijetí takového opatření ale dnes oznámeny nebyly.

Zpravodajský server BBC News zase dával zasedání parlamentu do spojitosti s možnými zemědělskými reformami, které by farmářům umožnily ponechat si větší část úrody a neodevzdávat jí většinu státu. Zvěsti o očekávaných reformách v zemědělství, které by měly podpořit produktivitu ve státní severokorejské ekonomice sužované chronickým nedostatkem potravin, se v posledních týdnech šířily po celé KLDR.

Severokorejský parlament

Nejvyšší lidové shromáždění, které má 689 členů, se naposledy sešlo v dubnu letošního roku, kdy poslanci potvrdili Kim Čong-una jako vůdce KLDR. Byl jmenován předsedou Komise národní obrany, což je v Severní Koreji označení pro hlavu státu. Kim Čong-un vystřídal v čele země svého otce Kim Čong-ila, který v prosinci zemřel. Dnes se parlament v oblasti personálních změn věnoval jmenování některých nových poslanců a změně na postu předsedy rozpočtového výboru.

Agentura Reuters napsala, že severokorejští venkované by již brzy měli mít větší motivaci pro pěstování plodin, protože si budou moci nechat 30 až 50 procent sklizně podle toho, v jaké oblasti žijí. Přebytky nad státem stanovenou kvótu by pak mohli prodávat. Nyní rolníci v KLDR musejí odevzdávat prakticky veškerou produkci státu a nechávají si jen malý díl pro svou rodinu. Ani o této reformě se ale zřejmě nehlasovalo.

Podle analytiků to znamená, že Pchjongjang pořád váhá s oznámením opatření, která se probírají na nejvyšší úrovni. "Dnešní zprávy ukazují, že hospodářské reformy v KLDR zůstávají nadále na experimentální úrovni a nejsou ve stadiu, kdy by mohly být předloženy jako návrhy zákonů parlamentu," konstatoval jihokorejský expert I Čung-čchol.

KLDR nedokáže vyprodukovat dostatek potravin, aby nakrmila svých 24 milionů obyvatel. Předpokládá se, že hladomor v polovině 90. let minulého století zahubil statisíce lidí. Zpráva OSN zveřejněná letos v červenci uvádí, že dvě třetiny Severokorejců trpí chronickým nedostatkem jídla.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.