Lidovky.cz

Füle: Turecko v EU? Musí ještě dost věcí zlepšit

Svět

  20:07
PRAHA - Turecko musí zlepšit podmínky v oblasti základních práv a svobod, především pak ve svobodě vyjadřování a médií, konstatoval komisař pro rozšíření EU Štefan Füle, když komentoval pravidelné zprávy hodnotící země usilující o vstup do EU.

Štefan Füle foto: ČTK

Füle novinářům řekl, že Turecko v tomto směru nepřijalo nezbytné zákony a neupravilo legislativu. "Kritičtěji se také Evropská komise vyjádřila k tomu, že Turecko v zásadě v průběhu kyperského předsednictví úplně ignorovalo Kypr jako předsednickou zemi EU," řekl Füle novinářům. Kypr unii předsedá v nynějším půlroce.

Nadšení Ankary pro Evropskou unii v posledních letech ochladlo, mimo jiné kvůli odmítání plného tureckého členství ze strany některých členských států. Nyní jsou rovněž prakticky zastaveny rozhovory o přibližování k EU kvůli blokaci některých členských států unie. Füle v té souvislosti ocenil vstřícnost Turecka vrátit se k vyjednávacímu stolu.

ČTĚTE TAKÉ.

Füle se vyjádřil i k dalším zájemcům o vstup do EU. Spor Makedonie a Řecka o název země bývalé jugoslávské federace by se mohl vyřešit v úplném počátku přístupových rozhovorů EU a Makedonie. Makedonie se s Řeckem, členským státem EU, léta pře o pojmenování státu. Jde o to, zda má na označení Makedonie větší nárok bývalá jugoslávská republika nebo severořecký region. Makedonci mají kvůli tomu zavřené dveře do unie i NATO. "Navrhujeme v tomto roce poprvé, že by k dosažení kompromisu mělo dojít v rámci přístupových jednání v jejich úplném počátku," řekl Füle. Evropská komise navrhuje již počtvrté zahájit přístupová jednání.

Srbsko bude moci podle Füleho zahájit přístupová jednání, pokud viditelně zlepší vztahy s bývalou jihosrbskou provincií Kosovem, "normalizace" vztahů ale bude moci pokračovat i poté, co vyjednávání o členství mezi EU a Bělehradem začne. Komise se též snaží poprvé vysvětlit, co znamená normalizace vztahů, uvedl Füle. Srbsko odmítá uznat nezávislost Kosova, které Priština jednostranně vyhlásila. Podle Füleho ani EU nemůže požadovat uznání samostatného státu, když to neučinily i některé členské státy sedmadvacítky. "Tohle vysvětlení normalizace v této době, si myslím, že pomůže Bělehradu i Prištině, tak i některým členským zemím EU," uvedl komisař.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.