Lidovky.cz

Revoltující Arabky odkrývají tvář. Chceme Egypt před 30 lety, vzkazují

Svět

  10:00
Ukradli jste arabské jaro, vzkazují ženy mužské polovině muslimské populace. Na facebooku spustily odvážnou kampaň s názvem 'Revolta arabských žen'. Na stránce denně přibývají desítky vzkazů, ve kterých muslimky kritizují své podřadné postavení. Zatímco doufaly, že revoluce jim přinese více svobody, nadále musí skrývat tvář a o znásilňování mlčet.

Jsem pro revoltu arabských žen, protože hodně žen na mateřské dostane výpověď" (Širín, Libanon). foto: Foto: Facebook

Ženy na sociální síť posílají své fotografie s transparenty, na kterých vysvětlují, proč se ke kampani připojily. Na jejich stranu se staví i řada mužů, někteří z nich dokonce neváhali vyfotit se při mytí nádobí či vaření. Za tři týdny si stránku mezi své oblíbené přidalo více 45 tisíc uživatelů.

"Jsem pro revoltu arabských žen, protože chci zpět 'Egypt před 30lety', kdy ženy byly volné a nikdo jim nepřikazoval, co mají nosit a jak se mají chovat" (Sofie, Egypt).

Domácí diktátoři
Kampaň má připomenout principy a cíle arabského jara. "Svoboda a důstojnost nemůže být dosažena, když je polovina populace vyloučena z veřejné sféry. Šovinismus každého muže promění v domácího diktátora, jenž terorizuje svou ženu, dceru, sestru, a dokonce i matku," tvrdí zakladatelky stránky.

"Jsem pro revoltu arabských žen, protože každá z nich má právo na pomoc v domácnosti. Nejsou to otrokyně. (Muhamad, Jemen)

Fotky se vzkazy odráží problémy, kterým ženy v arabském světě musí čelit: od sexuálního obtěžování, dětských sňatků, zahalování, až po zákony, podle kterých například dítě automaticky přebírá národnost po otci nebo nedostatečném postihu násilníků. "Jemenské právo fakticky povoluje znásilnění. Je jedno, že jsem ještě dítě," píše jedna z účastnic internetové debaty. 

Hlasy se ozývají také proti zneužívání islámského práva proti ženám. "Islám je má důstojnost. Odmítám být urážena nebo obtěžována ve jménu islámu," zní jeden z příspěvků.

"Jsem pro revoltu arabských žen, protože když jdu po ulici nechci, aby na mě VŠICHNI civěli" (Maria a Rima, Libanon, Německo)

Dalším horkým tématem je otázka rovných příležitostí v zaměstnání. "Nechci pracovat dvakrát víc jako můj bratr a dostávat za to polovinu co on," stěžuje si uživatelka ze Súdánu.

"Jsem pro revoltu arabských žen, protože je mi trapně z toho, že mám víc práv než moje sestra (Madžd, Sýrie).

Ozývají se ale i kritické hlasy. Obvykle pod snímky prostovlasých žen. "Lidé si nejčastěji stěžují, že odhalené vlasy snižují výpovědní hodnotu příspěvků," tvrdí správce stránky, na které každým dnem přibývají nové a nové vzkazy. Během pátku si ji mezi oblíbené přidalo na tisíc lidí.

"Jsem pro revoltu arabských žen, protože je mi špatně ze společnosti, která hodnotí mojí morálku podle toho, co mám na hlavě" (Reem, Egypt).

Arabským jarem je označována vlna protestů ve většině arabských států od konce roku 2010 až do současnosti. Důvody pro nepokoje byly v různých zemích různé, spojuje je hlavně boj proti chudobě, nezaměstnanosti a s tím související odpor vůči dlouhodobě vládnoucím a často autoritářským a zkorumpovaným režimům. Po jejich svržení pak v řadě zemí posílil vliv islamistů.

V pátek v Káhiře protestovaly tisíce lidí proti vládnoucímu Muslimskému bratrstvu, které se podle demonstrantů snaží monopolizovat rozhodování o nové egyptské ústavě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.