Lidovky.cz

Ruský tisk: České volby? Součást vzestupu levice ve východní Evropě

Svět

  12:39
MOSKVA - Jako součást vzestupu levice a "poptávky po populismu" v celém regionu vidí výsledky českých voleb ruský list Kommersant. Připomněl v této souvislosti i situaci na Slovensku.

V Lidovém domě se už slaví výsledky senátních voleb. foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Politické spektrum v zemích východní Evropy se prudce vychýlilo doleva. Ukazují to v poslední době volby různé úrovně ve státech bývalého socialistického tábora i průzkumy veřejného mínění. V regionu, kde po pádu komunismu dlouhou dobu byly přímo opačné pravicové nálady, je to nový fenomén," usoudil deník.

Upozornil, že podle výsledků senátních voleb v Česku levice poprvé získala ústavní většinu v horní komoře parlamentu. Předcházející krajské volby skončily pro českou levici "ještě větším triumfem": ČSSD vyhrála v devíti z 13 krajů. Ve dvou krajích, které jsou na tom sociálně nejhůře, Ústeckém a Karlovarském, slavili komunisté.

ČTĚTE TAKÉ:

"Strany pravostředové koalice, vládnoucí na celostátní úrovni, utrpěly krutou porážku. ODS jako největší z nich vyhrála jen v jediném kraji," konstatoval list a dodal, že tyto výsledky nevěstí vládní koalici nic dobrého v parlamentních volbách, které se mají konat v červnu 2014.

Ještě před Čechy se na "levicový pochod" vydalo sousední Slovensko, kde jarní parlamentní volby přinesly jednoznačný výsledek: 44 procent hlasů pro levicový Směr-sociální demokracie Roberta Fica, který už byl premiérem v letech 2006 až 2010. Tehdy ale potřeboval koaliční kabinet, teď vládnou sociální demokraté sami. A podle názoru bratislavského listu Sme česká politika kráčí ve slovenských šlépějích: pravé křídlo se drobí na malé strany postupně ztrácející popularitu a naopak levice se konsoliduje.

"Levice slibuje nepřipustit masové zbídačení. Uplatňuje obvyklé metody finančního přerozdělování rozpočtových prostředků od zámožných k chudým. A to nalézá odezvu u voličů, ačkoliv mírou zpronevěr státních peněz a s tím spjatých skandálů levice nikterak nezaostává za pravicí," podotkl list.

Stejná tendence je podle komentátora patrná i v Rumunsku, kde průzkumy slibují levicové koalici triumfální vítězství v prosincových parlamentních volbách; obdobně už uspěla v červnu v místních a regionálních volbách. Do stejného rámce zapadá i Litva, kde 14. října uspěla Strana práce a sociální demokracie s více než 40 procenty hlasů a se značným náskokem před pravicovými soupeři.

Výjimkou z nástupu levice v regionu jsou jen Maďarsko, kde socialisté stále trpí následky skandálů z éry expremiéra Ference Gyurcsánye, a Polsko, která se úspěšněji než jiné evropské země vypořádává s krizí. I tam se ovšem hlavní opoziční síla, Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, stále častěji vyzbrojuje sociální rétorikou.

"Experti varují, že v krizi populistické sliby a potíže s jejich plněním mohou podkopat důvěru občanů k politikům, a to ohrozí sám demokratický systém v zemích východní Evropy. Aby se tomu vyhnula, levice bude muset projevit nemalou dávku politického realismu. Zatím se to ani zdaleka všem nedaří," uzavřel Kommersant.

PODÍVEJTE SE NA FOTOGALERII:

Sobotka se raduje po druhém kole senátních voleb.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.