Lidovky.cz

Blíží se stranický sjezd. Čína vykazuje disidenty z Pekingu

Svět

  19:04
PEKING - Čínská policie zahájila rozsáhlou kampaň proti disidentům s cílem umlčet je před blížícím se sjezdem Komunistické strany Číny, na němž se chystá generační obměna stranických vůdců.

Čínský disident Chu Ťia na fotce, kterou drží jeho manželka foto: Reuters

Řada kritiků režimu byla vzata do vazby či uvržena do domácího vězení, několika předním aktivistům bylo nařízeno opustit metropoli Peking, kde se od 8. listopadu 18. sjezd uskuteční. Další opozičníci jsou prý pod neustálým policejním dohledem. Informoval o tom list Daily Telegraph s odvoláním na čínské opoziční zdroje.

Mezi terči bezpečnostních sil jsou údajně jak známí bojovníci za lidská práva a demokracii či právníci obhajující aktivisty, tak i anonymní organizátoři petic, z nichž někteří byli uvězněni, aby nemohli v době sjezdu cestovat do hlavního města se svými stížnostmi.

"Cílem je dostat všechny, kdo by mohli působit problémy, pod kontrolu," řekla Eva Pilsová, která působí na právnické fakultě Čínské univerzity v Hongkongu. "Bude to velmi napjaté období. Mnoho lidí bude vystaveno tlaku," dodala Pilsová.

ČTĚTE TAKÉ:

Aktivisté ze Šanghaje sdělili, že od konce září bylo uvězněno nejméně deset organizátorů petic, mimo jiné bojovník proti korupci Wang Kchou-ma a aktivista bojující proti bezpráví v otázce bydlení Tchung Kuo-ťing. Oba byli vzati do vazby 25. září.

"Určitě to souvisí s 18. sjezdem," prohlásila Tchungova manželka a ukázala dokument, v němž místní bezpečnostní činitelé vysvětlují, že muž byl zadržen s obviněním "z rušení veřejného pořádku a nezákonného shromažďování". "Doufám, že bude po skončení sjezdu propuštěn. Ale přátelé mi říkali, že po 30denní vazbě pravděpodobně dostane další 2,5letý trest v pracovním táboře," dodala.

Koncem září byla údajně rovněž zatčena aktivistka Mao Cheng-feng. Její manžel je přesvědčen, že i její zadržování ve vazební věznici v Šanghaji souvisí se stranickým sjezdem. "Všichni to vědí, jen se o tom nesmí mluvit. Člověk se snadno dostane do problémů, když něco řekne," prohlásil.

Šanghajská aktivistka Cchaj We-ťün upozornila, že "nejméně" deset kritiků režimu bylo zadrženo a několik dalších je nezvěstných. "Policisté v civilu jsou teď všude, na šanghajských vlakových nádražích i na nádražích v okolních městech. Když vidí nějakého aktivistu, zadrží ho. Nevíme, kam je posílají, nejspíš do 'černých věznic'," podotkla s poukazem na nechvalně známá vazební centra, o nichž organizace pro lidská práva hovoří jako o ilegálních káznicích.

Podobná situace je podle všeho také v Pekingu. Významný bojovník za lidská práva Chu Ťia uvedl, že je od 18. září v domácím vězení a že mu policisté nařídili "smazat všechny internetové komentáře, jinak ponese následky".

Napětí ve vzduchu

Vlivný spisovatel a propagátor demokracie Wang Li-siung řekl, že "mu bylo řečeno, aby na dobu sjezdu raději z metropole odjel". Jeho manželka, známá tibetská spisovatelka Özer, již metropoli opustila. V blogu z minulého týdne označila sebe samu za "zvláštní osobu, u níž se žádá, aby před zahájením 18. stranického sjezdu zmizela z Pekingu".

Aktivista Li Ťün upozornil, že jeho webová stránka byla zablokována a on raději odcestoval z Pekingu, aby se vyhnul sjezdu. "Volali mi policisté a působili velmi nervózně. Cítil jsem napětí ve vzduchu," vysvětlil. Nejmenovaný právník zase obdržel "množství textových zpráv" od bezpečnostních agentů. "Psali takové věci jako 'Buďte opatrný' nebo 'Příliš pracujete - odpočiňte si' či 'Příštích pár týdnů se šetřete'," sdělil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.