Lidovky.cz

Jsem zděšen, prohlásil britský ministr o české zdravotnické firmě

Svět

  12:30
LONDÝN - Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt je "šokován a zděšen" českou společností vydávající certifikáty pro zdravotnický materiál, která tvrdí, že dává přednost výrobcům před pacienty. Hunt v článku v deníku The Daily Telegraph reagoval na investigativní materiál listu o podle něj pochybné praxi při schvalování zdravotnických výrobků.
Operace (ilustrační foto)

Operace (ilustrační foto) foto: ČTK

Reportéři The Daily Telegraph se vydávali za čínského výrobce a nabízeli českým a slovenským firmám fiktivní umělý kyčelní kloub založený na nekvalitním výrobku. Podle úterního vydání listu byla certifikát pro tento kloub připravena zvážit i zlínská firma ITC (Institut pro testování a certifikaci).

Čtěte také:

"Jsme na straně výrobce a jeho produktů, ne na straně pacientů", řekl listu zástupce firmy Tomáš Závišek. Připustil, že se firma snaží i "seznámit s informacemi od pacientů a informacemi z trhu, které opět shromáždí výrobce". "Obvykle neklademe velké překážky při vydávání certifikátů," řekl.

"Jako mnoho lidí jsem byl šokován a zděšen ..., že regulátor v Evropě řekl, že je 'na straně výrobců' při vydávání certifikátů na produkty, jako jsou umělé kyčelní klouby, které mohou užívat britští pacienti," napsal Hunt.

Pochybný zdravotnický materiál českým firmám nevadí, píší Britové

"Tato slova odporují všemu, čemu věřím, pokud jde o zdravotní sektor v Británii," uvedl britský konzervativní ministr. "Každý, kdo pracuje ve zdravotnictví, musí být vždy na straně pacientů. A pacienti, nikoli zisky, musejí být vždy prioritou." Oznámil také, že pověřil britský regulační úřad pro zdravotnické výrobky a britskou ortopedickou asociaci, aby navrhly zpřísnění předpisů pro výrobky užívané v Británii.

Asijská výroba
Podle Hunta existují v evropském regulačním systému problémy, které je třeba řešit. "Tento systém nemůže zaručit, že společnosti odhodlané dát přednost ziskům před pacientem nedostanou certifikát pro nedostatečně prověřený produkt," napsal Hunt.

The Daily Telegraph dnes otiskl další část svého materiálu, podle níž byly ochotné schvalovat nekvalitní kloub i regulátoři v Řecku, Maďarsku a Turecku. Všímá si také, že asijské firmy často využívají mezery v evropských regulacích, která umožňuje, aby se jejich výrobky prodávaly jako "vyrobené v Evropě".

Podle slovenské firmy EVPÚ (Elektrotechnický výzkumný a projektový ústav) to je "standardní procedura". "Máme hodně zákazníků v Británii, kteří nakoupí produkt od indického výrobce a dají na něj vlastní označení," uvedla představitelka EVPU. Zástupce české firmy ITC řekl, že asijské firmy takto s oblibou postupují, protože spotřebitelé se domnívají, že dané produkty byly vyrobeny v Evropě, napsal The Daily Telegraph.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.