Lidovky.cz

Superbouře Sandy: protržená hráz v New Jersey a Queens v plamenech

USA

  0:53aktualizováno  11:58
NEW YORK - Superbouře Sandy v noci na dnešek udeřila plnou silou na hustě zabydlené východní pobřeží Spojených států. Podle amerických médií zabila 16 lidí. Nejvíce obětí hlásí New York, kde už voda začíná pomalu opadávat. Na severu státu New Jersey se po mohutném náporu bouře protrhla protipovodňová hráz a voda zaplavila tři obce. Sandy teď míří nad Kanadu.

Sandy ve Spojených státech způsobila záplavy i masivní výpadky proudu, bez elektřiny zůstává 6,5 milionu lidí. Podle listu USA Today počet obětí vystoupal na 16. Deset amerických států vyhlásilo stav nouze.

Podle policie v New Jersey jsou zatopené obce Moonachie, Little Ferry a Carlstadt "zdevastovány". O případných obětech na životech zatím nejsou žádné zprávy. Podle informací na sociálních sítích bylo z postižených míst evakuováno několik tisíc lidí.

Bouře zatím nejvíce zasáhla New York. Podle hasičských zpráv publikovaných na Twitteru zachvátil rozsáhlý požár čtvrť rodinných domků v pobřežní části čtvrti Queens zvané Breezy Point. V plamenech je údajně až padesát domů. Záchranářům se zatím nepodařilo oheň zvládnout, protože celá oblast je pod vodou.

Podle prohlášení starosty New Yorku hladina vody v nejlidnatějším americkém městě už začíná klesat, rozsah škod však bude zřejmější až po rozednění. Hladina vody na Manhattanu vystoupala až o pět metrů oproti normálnímu přílivu a takřka o metr a půl tak překonala dosavadní rekord. Podle CNN odčerpání vody ze zatopeného bude trvat nejméně 4 dny.

Řádění bouře si v New Yorku vyžádalo nejvíce lidských životů. Lidé často umírali v důsledku pádu stromů, které vyvracely poryvy větru.

Ulice jinak pulzujícího New yorku se v noci vyprázdnily, většina obchodů a restaurací zůstala uzavřená. Pod vodou se ocitla velká část jižního Manhattanu, kde se celé čtvrti ponořily do tmy. Devatenáct dělníků v elektrárně na východní straně Manhattanu podle svědků citovaných agenturou Reuters na tři hodiny uvěznila stoupající hladina vody. Podle záchranáře uvnitř stanice nastala exploze.

Sandy: přes 80 mrtvých

Spojené státy: celkem 13 obětí
New York: 5 
Connecticut: 1
New Jersey: 3
Philadelphia: 2
Západní Virginie: 1
Jeden člověk zemřel na replice slavného plavidla Bounty asi 150 km od pobřeží Severní Karoliny

Filmová replika trojstěžníku Bounty se ocitla v cestě bouři. Jeden člen posádky nepřežil

Kanada: Jedna žena zahynula v Torontu

Karibik:  Minulý týden bouře Sandy zabíjela v oblasti Karibiku, kde způsobila záplavy a sesuvy půdy. Celkově zemřelo 67 lidí, nejvíce obětí pocházelo z Haiti.

Nemocnice bez produ

Asi 200 pacientů musela evakuovat newyorská univerzitní nemocnice, kde selhal záložní generátor. V pondělní podvečer místního času hasiči ve čtvrti Chelsea zasahovali u několikapatrového obytného domu, jehož fasáda se zřítila.

Na 57. ulici uprostřed města naproti slavné Carnegie Hall částečně zkolaboval jeřáb. Jeho špička stojící vedle vznikající nejvyšší obytné stavby ve městě, která bude plná luxusních bytů, visí na zbytku konstrukce. Hasiči kvůli tomu vyklidili okolí stavby včetně nedalekého hotelu Le Parker Meridien. Nikdo v tuto chvíli nedokáže určit, zda jeřáb vydrží plný nápor bouře.

Zaplavené dálnice

Na některých nábřežích města se již rozlévá voda vzedmutá bouří. Voda také zaplavila část dálnice West Side Higway na západě Manhattanu a podle informací ČTK se dostala i do některých rezidenčních budov. Firma Con Edison provozující elektrické sítě ve městě se kvůli tomu chystá přinejmenším v některých částech Manhattanu preventivně vypnout proud. Na východě města v městské části Queens a některých oblastech Brooklynu již elektřina nejde kvůli silným větrům.

Americké televize vysílají nepřetržité zpravodajství o bouři

Podle záběrů amerických televizí byly ulice u pobřeží v New Jersey, New Yorku nebo Atlantic City už od podvečerních hodin zcela vyprázdněné, jen tu a tam jimi projížděly vozy pohotovostních služeb. Vozovky však postupně zaplavovala voda a tak i pohyb záchranných složek byl velmi omezený. Reportéři televize CNN, ale i dalších stanic, vysílali živé vstupy v nezvykle těžkých podmínkách, za silného větru, který místy dosahoval i 140 kilometrů v hodině, za neustálého deště. 

Na Wall Streetu pak podle záběrů televizních stanic v rozlité vodě pluly automobily. Ve čtvrti Battery na jihozápadě města hladina vystoupala na rekordní úroveň. Oproti běžné úrovni odlivu je o čtyři metry výše a bude dále stoupat. Předchozí rekord se pohyboval kolem tří metrů.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.