Lidovky.cz

Pracovníci textilky zamkli východy, sto lidí zemřelo. Zatkli je

Svět

  12:31
DHÁKA - Bangladéšská policie zadržela tři pracovníky továrny na textil na předměstí Dháky, v níž o víkendu při požáru zemřelo více než sto lidí. Podle výpovědi svědků údajně zamkli východy z objektu.

V Dháce pohřbívají oběti požáru foto: Reuters

I dnes se v Dháce shromáždily tisíce dělníků protestujících proti špatným podmínkám v továrnách a propukly násilné střety s policií.

Demonstrace v průmyslové zóně Dháky pokračují už třetí den po sobě. Dnes podle policejních odhadů demonstrovalo nejméně 5000 dělníků. Stovka továren raději zastavila provoz, aby zabránila nepokojům. Policie proti protestujícím použila gumové projektily a vodní děla. Střety si vyžádaly dvacítku zraněných, napsal na svých internetových stránkách list Daily Star.

ČTĚTE TAKÉ:

Policie potvrdila svědectví, podle nichž zadržení představitelé továrny nařídili dělníkům, aby neopouštěli svá pracoviště. Někteří svědci tvrdí, že když chtěli z budovy utéci, byly východy zamčené. Podle policie zatčení po vypuknutí požáru zaměstnance ujišťovali, že se nemají čeho obávat. Všichni tři zadržení patří ke střednímu managementu firmy Tazreen Fashion, uvedli policisté.

Majitel továrny Tazreen Fashion Delvar Husajn, který se pokusil po neštěstí uprchnout, byl zadržen a vyslechnut již v úterý. Čelí mimo jiné podezření, že při výstavbě továrny byly porušeny stavební normy, protože devítipodlažní objekt podle plánů neměl mít více než tři patra.

Šily pro Ikeu i C&A

Sobotní požár uvěznil v budově zhruba tisícovku lidí. Plameny usmrtily 112 z nich a 150 dalších zranily. V provozovně, kde pracovaly především ženy, se vyráběly textilie pro mezinárodní značky, včetně největšího maloobchodního řetězce světa, amerického Wal-Martu, amerického studia Disney Pixar, nizozemského řetězce C&A, francouzského Carrefouru a švédské firmy Ikea, což potvrdily knihy objednávek i oblečení nalezené v továrně.

Podle svědků budova neměla odpovídající nouzové východy a hasicí přístroje. V Bangladéši funguje asi 4500 textilních továren a země je druhým největším vývozcem oblečení po Číně. Podle neoficiálních zdrojů zahynulo od roku 2006 v Bangladéši při požárech v textilních provozech nejméně 500 lidí. Jako hlavní příčiny jsou uváděny špatné bezpečnostní podmínky, vadná elektroinstalace a přelidněné prostory.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.