Lidovky.cz

Po znásilněné studentce pojmenujeme zákon, plánuje indický ministr

Svět

  15:03
DILLÍ/PRAHA - V Indii plánují uctít památku brutálně znásilněné dívky tím, že po ní pojmenují zákon, který zpřísní tresty za sexuální zločiny.

Oběti znásilnění ovšem jen zřídka vznášejí obvinění kvůli sociálnímu stigmatu a strachu, že budou obviněny, že útok samy vyprovokovaly. foto: ČTK

Jméno 23leté Indky, kterou znásilnila a zbila skupina mužů v autobuse v Dillí, dosud nebylo zveřejněno. Jestliže to její rodiče povolí, ministr školství Šaší Tharúr by rád uctil její památku tím, že po ni bude pojmenován zákon zpřísňující tresty za sexuální zločiny.

"Říkám si, komu slouží pokračující anonymita oběti hromadného znásilnění v Dillí. Proč nezveřejnit její jméno a neuctít ji jako skutečnou osobu s vlastní identitou?" uvedl Tharúr na sociální síti Twitter. "Jestliže proti tomu nebudou její rodiče nic namítat, měl by jí být vzdán hold a měl by po ní být pojmenován nový zpřísněný zákon o znásilnění. Byla lidskou bytostí, která má jméno. Nikoli jen symbolem," citovala indického politika BBC.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho nápad podpořila i bývalá policistka a nyní známá aktivistka Kiran Bediová. "To, co ministr Tharúr říká, je možná v Indii unikátní, ale ve světě to zas taková zvláštnost není," nechala se slyšet Bediová. Jak dodala, mnoho amerických zákonů nese jméno obětí nějakých trestných činů. Ne každému se ale ministrův návrh zalíbil. Kritici tvrdí, že je "ubohý" a zástupci největší opoziční Indické lidové strany již prohlásili, že budou proti jakémukoliv podobnému kroku a vyzvali k tomu i ostatní politiky.

Studentka medicíny jela 16. prosince do kina se svým přítelem, když je v autobuse přepadla skupina mužů. Znásilnili ji a oba zbili železnými tyčemi. Poté je vyhodili z jedoucího autobusu. Jak vyplynulo z policejního vyšetřování, řidič autobusu ji chtěl dokonce poté přejet, její přítel ji ale zachránil. Indka utrpěla vážná zranění, nejprve ji několikrát operovali v Indii, pak ji převezli do Singapuru. Začaly jí ale selhávat životně důležité orgány a ona nakonec svým zraněním v noci na sobotu podlehla. Její tělo bylo o víkendu převezeno zpět do rodné země a v úterý příbuzní rozprášili její popel do řeky Gangy.

Policie brzy po hromadném znásilnění zadržela šestici podezřelých. Ve čtvrtek je má formálně obvinit z únosu, znásilnění a vraždy. Podle indických zákonů jim hrozí jen doživotí, nicméně ministr vnitra už se nechal slyšet, že by bylo v tomto případě možné udělit i exemplární trest, tedy trest smrti.

Trest smrti jen výjimečně

Ten se v zemi dosud vykonával jen výjimečně. Od roku 2004 byli popraveni pouze dva lidé - muž, který znásilnil a zabil školačku, a jediný z atentátníků, který přežil útoky v Bombaji v roce 2008. Trest smrti by se však měl týkat jen pětice mužů, šestý je totiž podle všeho nezletilý.

Případ brutálního znásilnění vyhnal do ulic desetitisíce Indů, kteří žádali tvrdší tresty a zásah vlády. Kabinet rovněž kritizovali, že na tragédii reagoval "pomalu a neadekvátně". Podle oficiálních statistik je každých 14 hodin v Dillí znásilněna jedna žena. Úřady již proto přijaly některá přísnější opatření, aby bylo město bezpečnější.

V noci hlídkuje mnohem více policistů, provádějí se častější kontroly řidičů autobusů a rovněž bylo zakázáno používání autobusů s tmavými skly a záclonkami. Speciální komise pak pracuje na novelizaci zákona týkající se trestů za znásilnění.

Nová telefonní linka pro ženy v nouzi

V indické metropoli navíc od pondělí zprovoznili novou telefonní linku, kam mohou volat ženy, které potřebují pomoc. Linka funguje 24 hodin denně a je napojena na všech 185 policejních stanic po městě. Brutální čin se odrazil i v přibývajícím počtu žen, které žádají na úřadech o povolení vlastnit zbraň. Od 18. prosince obdržela policie v Dillí 274 podobných žádostí. Dalších 1 200 žen žádalo po policistech informace, jak povolení mohou získat. "Každá žena se cítí ohrožena. Není to nic překvapujícího. Po ulicích se pohybují predátoři, které nic nezastaví," uvedl pro britský deník aktivista Abhidžít Singh, který vede kampaň Zbraně pro Indii.

Některé ženy prý přicházejí na policejní stanice i osobně. "Říkáme jim, že musí jít o opravdové ohrožení života, aby jim byla vydána licence. Oni odpovídají, že když už ani veřejná doprava není bezpečná, nic jiného jim nezbývá," citoval indický deník Times of India nejmenovaného policejního představitele.  V Indii je asi 40 milionů zbraní, jde o druhý největší počet po Spojených státech. Povolení k jejich vlastnictví je ale velmi obtížné získat a většina z nich je tak ilegálních.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.