Lidovky.cz

EU do Mali vyšle výcvikovou misi, zapojení zvažuje i Česko

Afghánistán

  17:30
BRUSEL - Ministři zahraničí zemí Evropské unie se shodli na vyslání výcvikové mise do Mali, kde zuří boje mezi vládou a islamisty ovládajícími sever této africké země. O zapojení do operace podle náměstka ministra zahraničí Jiřího Schneidera zvažuje i Česko.

Francie je připravena poslat na pomoc maliské armádě až 2500 svých vojáků foto: Reuters

Rozhodnuto ale zatím nic nebylo, jasná není ani podoba, jakou by případná český příspěvek mohl mít. Česko by mohlo vyslat nějaké vojenské experty na výcvik. Možností je třeba i podpora maliské armády například dodávkou munice či nějakého materiálu. "My to zvažujeme, ale nebylo zatím rozhodnuto," řekl Schneider.

Do bojů se nezapojí
Cílem výsadku označovaného EUTM Mali bude pomoci obnovit vojenské schopnosti maliské armády. Jít by mělo o základní vojenský výcvik i o pomoc s logistikou či velením. Mise však nebude zasahovat do bojových operací, do nichž se v Mali po boku tamní armády zapojily francouzské jednotky.

Kaddáfím vyzbrojení tuaregové ovládli sever Mali

"My podporujeme to rozhodnutí dnešní (o vytvoření mise), my podporujeme tu francouzskou operaci a zároveň zvažujeme, jakou formou by Česká republika mohla přispět," podotkl Schneider. "Budeme aktivně zvažovat možnost, abychom se do toho zapojili," dodal s tím, že rozhodnout by se mělo zhruba do půlky února.

Od propuknutí bojů v Mali na začátku roku 2012 násilnosti donutily více než 400 tisíc lidí opustit své domovy. Situaci zhoršuje prohlubující se potravinová krize, které postihla v zemích Sahelu více než 18 milionů lidí.

Mise Evropské unie

Unijní výsadek by měl trvat prozatím 15 měsíců, jeho hlavní sídlo bude v maliské metropoli Bamaku, zatímco výcvik by měl probíhat na jihu země. Začít fungovat by měla nejpozději od poloviny února.

Celkem by se do akce mělo zapojit zhruba 200 instruktorů z různých států Unie. S dalším podpůrným personálem a ochrannými oddíly půjde o zhruba 450 lidí. Společné unijní náklady na misi se prozatím odhadují na 12,3 milionu eur. Veletbude francouzský generál François Lecointre.

Unijní ministři podle očekávaní také odsoudili násilnosti a útoky teroristických skupin namířené proti maliské armádě a podpořili úsilí mezinárodního společenství pomoci k uklidnění situace. Konkrétně ocenili zapojení Francie, jejíž letecké i pozemní síly se zapojily do bojů přímo v Mali.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.