Lidovky.cz

Riziko teroristických útoků v Africe poroste, míní odborník

Svět

  19:55
PRAHA - Bilance útoku na alžírský plynárenský podnik bude zřejmě těžší, než se myslelo. V sobotu se uvádělo 23 mrtvých rukojmích. Ministr informací ale dnes oznámil, že konečná bilance může být horší. Odborník na terorismus Marian Brzybohatý říká, že alžírské bezpečnostní složky chtěly incident vyřešit a současně zásahem demonstrovat svoji sílu.

Rukojmí na snímku z 19. ledna (záběr převzat z TV vysílání) foto: Reuters

"Je otázkou, do jaké míry lze hodnotit úspěch či neúspěch akce," řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz děkan Fakulty bezpečnostně právní Policejní akademie ČR Brzybohatý, který se specializuje na bezpečnostní problematiku a terorismus.

Teroristické komando ve středu brzo ráno přepadlo autobusy, které jely s některými zaměstnanci na letiště u Ajn Amanásu. Pak se obrátilo do průmyslového areálu a tam zajalo přes 700 zaměstnanců, mezi nimi 130 cizinců. Armáda ve čtvrtek zahájila osvobozovací operaci a rukojmí se postupně dostávali na svobodu. Motivem útoku byla údajně zahraniční intervence Francie vedená proti islámským radikálům v sousedním Mali.

ČTĚTE TAKÉ:

"Veřejnost obvykle hodnotí úspěšnost operace podle počtu obětí. A ten  je v tomto případě relativně vysoký.Neznám podrobné podmínky zásahu a situaci, ale obecně platí, že tento incident byl vyřešen za cenu relativně velkých ztrát.  Faktem však je, že většinu rukojmí se podařilo zachránit a útočníci byli poraženi," říká Brzybohatý. Z tohoto hlediska je možné operaci hodnotit jako částečně úspěšnou. "Pro konečné závěry je však třeba počkat na zveřejnění další informací," dodává.

Alžírské jednotky zadržely pět živých únosců

Zvláštní jednotky alžírské armády zadržely v neděli vpodvečer v plynárenském podniku pět přeživších teroristů. Počet útočníků, kteří se údajně podíleli na únosu zaměstnanců závodu, tak stoupl na 37. Pětici údajných teroristů našli vojáci během prohledávání rozsáhlého objektu, které potrvá ještě další desítky hodin. Počty obětí i útočníků se tedy mohou ještě změnit.

Podle sobotní zprávy alžírského ministerstva vnitra se podařilo osvobodit 685 alžírských a 107 zahraničních zaměstnanců. Po smrti je zřejmě všech 32 útočníků. Mezi mrtvými jsou určitě tři Britové, dále Američan, Francouz, Alžířan, Rumun a Kolumbijec, ještě nepotvrzená, ale skoro jistá je smrt dalších tří Britů. Zabito bylo devět Japonců. Pohřešované hlásí Norsko a Malajsie, nejasný je osud tří Belgičanů, kteří byli podle únosců mezi rukojmími, ale Brusel o nich nic neví.

Podle Brzybohatého je chybou, že alžírské bezpečnostní složky odmítly pomoc Spojených států a Francie, které disponují špičkovými protiteroristickými jednotkami. "Alžírská vláda zřejmě chtěla tímto způsobem demonstrovat svoji sílu a odhodlání s teroristy bojovat " domnívá se. "Je třeba také pamatovat na to, že Alžírsko je muslimský stát, a přijetí pomoci od západních států by mohlo být opozicí zneužito a interpretováno jako projev slabosti,“ říká.

Podle Brzybohatého je Al-Káida vytlačována z Iráku i z Afghánistánu a přesouvá se nyní do Afriky, kterou považuje za vhodný operační prostor. "Afrika zaznamenala za loňský rok výrazné zvýšení počtu teroristických incidentů a aktivit. Je proto možné předpokládat, že riziko útoků v tomto regionu dále poroste," uzavírá.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.