Lidovky.cz

Kníže s čírem, kostlivec z Vysočiny, píší o volbách ve světě

Svět

  11:00
Volba českého prezidenta neunikla zahraničním médiím.Zatímco vlivný americký deník The New York Times si všímá punkové image, kterou Schwarzenberg láká mladé voliče, podle slovenského listu Pravda bez ohledu na vítěze, vyhraje hysterie a populismus.

Pětasedmdesátiletý kníže Schwarzenberg s namalovaným "čírem" shlíží na voliče z plakátů stylizovaných podle obalu desky kapely Sex Pistols.

Vlivný americký deník The New York Times si všímá punkové image, kterou český prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg zvolil k přilákání mladých voličů. Deník popisuje americkým čtenářům, jak pětasedmdesátiletý kníže Schwarzenberg s namalovaným "čírem" shlíží na voliče z plakátů stylizovaných podle obalu desky kapely Sex Pistols. "Zobrazení Karla jako punkera mělo být ironické, zároveň ale i přiléhavé, protože Karel byl vždy rebel, tvrdohlavý a odhodlaný, nezničitelný buldozer," řekl deníku umělec David Černý, který tuto image vytvořil a který se podílí na Schwarzenbergově kampani.

První přímá prezidentská volba v Česku podle The New York Times signalizuje konec éry dvou Václavů - Havla a Klause -, kteří dominovali české politice v posledním dvacetiletí. Česko zároveň trápí nezaměstnanost ve výši 9,4 procenta, slabý růst hospodářství a série korupčních skandálů.

Schwarzenberg, který soupeří s Milošem Zemanem, se podle deníku The New York Times na tomto pozadí ukázal být smířlivým kandidátem s nečekaně širokou přitažlivostí. Přesto se ale musí vyrovnat s několika překážkami včetně rakouského exilu během komunistické éry, kvůli nimž ho někteří kritici včetně Klause odmítají jako cizince.

"Sám mluví poněkud archaickou češtinou svého dětství a čelí kritice kvůli nesrozumitelnosti a spaní během debat. (Podle svých spolupracovníků zavírá oči, když na něj svítí silná světla). Tento druh zastřenosti se v očích jeho kritiků, kteří jej líčí jako politického oportunistu střídajícího strany v touze po moci, vztahuje i na jeho politickou kariéru," napsal americký deník.

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman v poslední prezidentské debatě

Schwarzenbergův život podle The New York Times hluboce ovlivnila událost, kterou popsal jako nedobrovolný odchod z Československa v roce 1948, kdy jeho rodina uprchla ze země po nástupu komunistů k moci. Schwarzenberg ale nikdy neztratil silný smysl pro občanskou službu zemi, v niž se narodil, píše americký list, když mimo jiné připomíná pomoc současného prezidentského kandidáta československým disidentům.

Českým volbám věnují pozornost i další americká média. Podle agentury Bloomberg při první přímé volbě českého prezidenta hrozí, že bude zvolena hlava státu, která je proti vládnímu ekonomickému programu v době, kdy menšinová vládní koalice rozšiřuje svůj program utahování opasků v době recese.

Americký ekonomický list The Wall Street Journal se ve svém článku zaměřuje především na Karla Schwarzenberga. Češi se chystají první přímou volbou prezidenta otočit stránku v národní historii a mnozí z nich vyhlašují podporu kandidátovi, který je ze staré školy, napsal The Wall Street Journal (WSJ) a cituje Schwarzenbergovy šlechtické tituly.

Cesta na Hrad. Prezidentská debata na TV Nova

Uhlazený pětasedmdesátiletý aristokrat, který se stal politikem, oslovil české voliče frustrované přílivem obvinění z korupce proti veteránům politické moci a toužící po tom, co někteří považují za návrat k optimističtější éře, napsal WSJ. Pozice obou kandidátů jsou před druhým kolem vyrovnané, když Schwarzenberg vede mezi mladými a městskými voliči, zatímco Zeman má navrch na venkově.

Oba prosazují hlubší evropskou integraci a oba řekli, že chtějí usilovat o vyčištění politiky. Schwarzenbergovi příznivci jsou ale přesvědčeni, že jejich kandidát zosobňuje jasný odklon od politiky dosavadního prezidenta, a domnívají se, že Zeman má příliš blízko k Václavu Klausovi.

Ale jeden z hlavních důvodů, proč Schwarzenbergovi stoupenci považují za pravděpodobnější, že jejich favorit bude poctivý, je přízemnější. Tvrdí, že je bohatý a že proto v úřadu nebude usilovat o získání finančních výhod. Jeho kritici říkají, že žil příliš dlouho v zahraničí, aby byl s Čechy opravdu na stejné vlně, napsal WSJ.

Bez ohledu na to, zda v prezidentských volbách v Česku uspěje Karel Schwarzenberg nebo Miloš Zeman, vítězem bude také hysterie a populismus, úpíše dnes slovenský list Pravda v reakci na kampaň před rozhodujícím kolem hlasování českých voličů o nové hlavě státu.

"Iluze o věcném rozhodování, které mohli mít čeští voliči po prvním kole, dostaly na frak. Nyní jim nezbývá než doufat, že ať vyhraje kterýkoli kandidát, bude alespoň stokrát lepším prezidentem než kampaň, která ho na Hradčany dostala," poznamenal deník.

"Pokud v sobotu vyhraje straník Schwarzenberg, bude to i díky strachu části levice z jejího největšího kostlivce, který nevypadl ze skříně, ale přišel z Vysočiny. Pokud vyhraje elitář Zeman, bude to i díky agresivitě a nacionalismu," soudí komentátor.

Zeman a jeho tým podle listu vsadili na iluzi plebejství, které má dokazovat levicovost expremiéra. Zároveň má prý představovat jakýsi dobrý standard politiky; i díky němu má Zeman podporu dosluhujícího prezidenta Václava Klause. "Problém ovšem představuje, že standard klausovsko-zemanovských 90. let plných korupce a skandálů je možná starý, ale sotva dobrý," míní Pravda.

Deník připomíná, že v kampani zazněly výroky o "cizím" a "nečeském" kandidátovi a narážky na "zdegenerovanou aristokracii". Ty byly namířeny proti Schwarzenbergovi, který je aristokratického původu a dlouhá léta žil v Rakousku. Schwarzenbergův tábor zase prý vytáhl do boje s iluzí nadstranického, přímo apolitického postavení svého kandidáta. "Jenže právě bez Schwarzenberga a jeho strany by nepopulární vláda nejen neuskutečnila většinu svých kroků, ale byla by už dávno minulostí," poznamenal deník.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.