Lidovky.cz

Zemana do Berlína nezvat, radí německý tisk kvůli kampani

Evropa

  10:20aktualizováno  13:26
BERLÍN - Německá vláda by neměla zvát nastupujícího českého prezidenta do Berlína kvůli antiněmecké kampani, kterou v Česku rozpoutal, napsal německý deník Die Welt. List se obává se, že nenávist vůči Němcům se stane normalitou evropské politiky. Způsob Zemanova vítězství ale kritizují i další německé a také rakouské listy.

Miloš Zeman před prezidentským duelem

Za málo povzbudivé považuje Die Welt, že Zeman svého konkurenta Karla Schwarzenberga porazil "antiněmeckými resentimenty". "Znovu byl vyvolán přízrak sudetských Němců, aby se v Česku sbíraly politické body.

Gratulace Berlína

Německá vláda uvedla, že doufá ve velmi dobrou spolupráci s Českem. Do diskuse v České republice o takzvaných Benešových dekretech a poválečném vysídlení sudetských Němců, která se rozpoutala před druhým kolem prezidentské volby, se podle mluvčího vlády Berlín nebude vměšovat.

"Spolková vláda samozřejmě novému českému prezidentovi Miloši Zemanovi gratuluje a věří, že i s novým prezidentem a jeho týmem bude velmi dobrá spolupráce," uvedl mluvčí Andreas Peschke. Odmítl se vyjádřit k otázce týkající se předvolební debaty v Česku, které dominovaly spory o "Benešovy dekrety" a odsun německé menšiny z poválečného Československa.

Pravděpodobně si Němci budou muset zvyknout, že takové polemiky budou v příštích letech přibývat," soudí Die Welt a připomíná protiněmeckou rétoriku bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho.

"Je proto důležité, aby spolková vláda za kulisami jasně ukázala: rozdmýchávání zatuchlých antiněmeckých resentimentů něco stojí. Zeman by každopádně nyní neměl dostat pozvánku do Berlína," míní Die Welt, podle něhož by se vláda kancléřky Angely Merkelové měla stejně zachovat vůči Berlusconimu, pokud po italských volbách bude hrát nějakou roli v politice Říma.

"Ne jako odplatu, ale z důvodů odstrašení. Kdo si myslí, že se volební boj musí dělat s protiněmeckými hesly, měl by vědět, že Berlín nebude předstírat, že se nic nestalo. Neměli bychom akceptovat, že se nenávist vůči Němcům stane novou normalitou v evropské politice," uzavírá deník, který patří nejvlivnějšímu německému mediálnímu koncernu Axel Springer.

Levicový dinosaurus boduje u malých lidí
"Levicový dinosaurus Miloš Zeman už dříve pochopil, že je třeba u malých lidí vyvolávat umělý strach, že by mohli přijít o svůj domek ve prospěch sudetských Němců, kteří nemají dodnes na mysli nic jiného než odplatu za vyhnání po válce. Za asistence svého duchovního bratra, současného prezidenta Václava Klause, se dychtivě chytil kritiky, kterou jeho protikandidát Karel Schwarzenberg adresoval poválečným zločinům. Starý duch strachu znovu zafungoval," glosoval styl Zemanovy kampaně Südwest Presse.

"Téma sudetských Němců nejspíš nebude mít pro praktickou politiku Zemana žádný význam. Posloužilo mu jen pro to, aby se dostal na Pražský hrad," domnívá se deník vycházející na jihozápadě Německa, podle něhož nový prezident slavil úspěch i díky svému populismu.

Hamburger Abendblatt vítá, že po éře Václava Klause zavlaje nad Pražským hradem vlajka Evropské unie. "Zda ale po výměně vlajek bude následovat i skutečná politická změna v srdci kontinentu, zůstává otevřené", poznamenává hamburský deník, podle něhož jsou si "pravicový populista Klaus a levicový populista Zeman ve svém chápání moci ne nepodobní".

Blouznivec Klaus
"Po polarizátoru Klausovi nepřijde se Zemanem na Pražský hrad asi žádný usmiřovatel," myslí si Hamburger Abendblatt a předpovídá, že v Česku mohou nastat "turbulentní časy". Naopak Mitteldeutsche Zeitung a Badische Zeitung shodně konstatují, že volba Zemana "není žádnou katastrofou". "I přes svůj sklon k populismu není Zeman zahraničněpolitický blouznivec jako jeho předchůdce Václav Klaus.

Chce a bude Čechy usmiřovat s Evropou," věří oba listy. Mitteldeutsche Zeitung přitom hodnotí první přímé volby českého prezidenta jako zdařilý experiment, z něhož by si mohly vzít příklad i některé další evropské země.

Rakouský deník Der Standard nového prezidenta označuje za "odraz své země", zatímco Kurier se zaměřuje na jeho kampaň, která podle tohoto listu byla založena na šíření protiněmeckých obav. Tvrdí přitom, že Zeman nemluvil pravdu, když se v televizním vystoupení opravil a za autora údajného vyjádření podpory Schwarzenbergovi označil místo nejvyššího představitele sudetských Němců Bernda Posselta šéfa rakouských sudetských Němců. Ten na dotaz Kurieru sdělil, že ani on o žádném takovém vyjádření neví.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.