Lidovky.cz

Indové slavili nejsvětější den. Ponořili se do studené Gangy

Svět

  19:02
ILÁHÁBÁD - Desítky milionů Indů se ponořily do vod u soutoku řek Gangy a Jamuny, aby tak uskutečnily rituální očistu během dne, který je v rámci tradičního hinduistického svátku Kumbh mélá považován za nejsvětější.

Desítky milionů Indů se ponořily do vod u soutoku řek Gangy a Jamuny foto: ČTK

Při tlačenici na místním nádraží zahynulo nejméně deset lidí a desítky byly zraněny.

Hinduisté, kterých se očekávalo přes 30 milionů, věří, že koupelí v posvátných vodách ze sebe smyjí hříchy. Svátek, který začal 14. ledna a potrvá do 10. března, je označován za největší shromáždění lidí na světě. Více než osm milionů lidí vykonalo očistnou koupel během prvního dne Kumbh mélá a celkem se odhaduje, že se letos do vod řeky ponoří až 100 milionů poutníků, napsal zpravodajský server BBC News.

Dnes, kdy rituálu podle věřících přeje mimořádné postavení vesmírných těles, účast překonávala veškerá očekávání. Z leteckých snímků podle úřadů vyplývá, že do Iláhábádu, kde žije 1,2 milionu obyvatel, dorazilo téměř 40 milionů lidí. Do poledne místního času podstoupilo očistnou koupel na 20 milionů lidí.

"Jedno krátké ponoření v řece má sílu, které změní celý život," citoval portál spiegel.de jednoho z účastníků ceremonie. Většina věřících se chce v řece jen smočit, někteří vodu ale pili nebo si ji nabírali do lahví, ačkoli je v soutoku obou řek značně znečištěná.

Na dnešek bylo na místě konání rozmístěno více než 14.000 policistů a příslušníků polovojenských i speciálních jednotek. Pomáhá i 30.000 dobrovolníků. Dlouho nebyly hlášeny větší komplikace. Podle indických zpravodajských televizí ale nejméně deset lidí zahynulo a další desítky byly zraněny při tlačenici, která propukla na místním nádraží. Vyvolalo jí zhroucení části mostu pro pěší u nádraží. Ministr železnic Paván Bansal nehodu potvrdil. Podle televize CNN-IBN může počet obětí přesáhnout dokonce 20.

Podle pořadatelů je letošní účast "bezprecedentní". Pro poutníky je prý nachystáno 80 milionů litrů pitné vody, 35.000 toalet a na jejich zdraví dohlíží 243 lékařů ve 14 nemocnicích. Tam bylo od začátku svátku ošetřeno více než 152.000 lidí a dalších 40.000 se v davu ztratilo a policii se je opět podařilo spojit s příbuznými či přáteli. Dnešní koupel se konala na 18 různých místech podél břehu řeky. Rádžkumár Singh, vládní úředník ze státu Paňdžáb, BBC řekl: "Cestoval jsem tři dny autobusem, vlakem i pěšky, abych se sem dostal. Věřím, že koupel v nejposvátnější den mě zbaví všech mých hříchů a pomůže mi zajistit budoucnost pro mě i mou rodinu."

Kumbh mélá

Kumbh mélá svůj původ odvozuje z mytologického boje mezi bohy a démony o pohár s nektarem nesmrtelnosti (kumbh znamená hindsky pohár, mélá slavnost, trh). Podle legendy se při potyčce o číši několik kapek vylilo na čtyři místa v Indii - na Iláhábád, Nášik, Udždžain a Hardvár. Svátek se slaví každé tři roky postupně na zmíněných čtyřech poutních místech. V Iláhábádu je Kumbh mélá pro hinduisty mimořádně významná, protože město leží na soutoku posvátných řek Gangy a Jamuny s mytologickým podzemním tokem Sarasvatí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.