Lidovky.cz

Panika na nádraží. V Indii se ušlapaly desítky poutníků

Svět

  9:53
DILLÍ - Při hinduistickém svátku zahynulo v neděli v Indii nejméně 36 lidí. Při panice na nádraží ve městě Iláhábád se další desítky poutníků zranily. Vyvolalo ji zhroucení zábradlí na části mostu pro pěší, ze kterého se několik lidí zřítilo. Podle svědků proti nim policie použila obušky.

Desítky milionů poutníků míří do Illáhábádu.

”Akorát hlásili, že na nástupiště čtyři přijíždí vlak, když jsme šli přes most. Najedou nás zastavili a policisté proti davu vyrazili s obušky. Tehdy propukla panika," cituje deník The Hindustan Times Kumara Sénu. ”Lidé se mleli jeden přes druhého, vzápětí jsem si viděl ušlapané děti a ženy," líčil svědek tragédie, ze které podle indického tisku svědci viní právě policii.

Hinduistický svátek Kumbh mélá. Jedno krátké ponoření v řece má sílu, které změní celý život.

Ta však popřela, že by proti lidem obušky použila, a za příčinu tragédie označila přelidnění a nedostatečné opatření ze strany indických drah.

Na tradiční svátek se do Illáhábádu sjely desítky milionů poutníků. Ze šestidenního svátku byla právě neděle nejsvatějším dnem, kdy se lidé nořili do vod u soutoku řek Gangy a Jamuny, aby tak rituální očistou smyli hříchy. K večeru však odjíždějící poutníci způsobili obrovskou tlačenici na místním nádraží. Vyvolalo ji zhroucení zábradlí na části mostu pro pěší u nádraží, řada lidí z něj pak spadla.

Na nádraží byly v tu chvíli desetitisíce lidí a podle svědků tam vypukl naprostý chaos. Už v neděli bylo potvrzena smrt 18 lidí,  později zdravotnické a policejní zdroje zvýšily počet obětí tragédie na dvojnásobek.

Khumb mélá

Kumbh mélá svůj původ odvozuje z mytologického boje mezi bohy a démony o pohár s nektarem nesmrtelnosti (kumbh znamená hindsky pohár, mélá slavnost, trh). Podle legendy se při potyčce o číši několik kapek vylilo na čtyři místa v Indii - na Iláhábád, Nášik, Udždžain a Hardvár. Svátek se slaví každé tři roky postupně na zmíněných čtyřech poutních místech. V Iláhábádu je Kumbh mélá pro hinduisty mimořádně významná, protože město leží na soutoku posvátných řek Gangy a Jamuny s mytologickým podzemním tokem Sarasvatí.

Khumb mélá je jedním z největších náboženských shromáždění na světě. Podle očekávání se letos do vod řeky ponoří až 100 milionů poutníků, kteří věří, že koupelí v posvátných vodách ze sebe smyjí hříchy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.