Lidovky.cz

Írán si jistí Sýrii, do země přijíždějí bojovníci Hizballáhu, tvrdí opozice

Svět

  10:38aktualizováno  11:50
DAMAŠEK - Do Sýrie se za poslední den přesunulo až tisíc bojovníků libanonského šíitského Hizballáhu. Sdělil to mluvčí opoziční Syrské svobodné armády. Už dříve se objevovaly zprávy, že šíitský Írán se snaží se spojenci, k nimž Hizblaláh patří, zajistit své zájmy v Sýrii pro případ pády vlády prezidenta Bašára Asada.

Vůdce Hizballáhu Hasan Nasrraláh foto: Reprofoto

Podle zdrojů Syrské svobodné armády (FSA) se muži Hizballáhu zapojují do bojů po boku vládních jednotek a od soboty jich nejméně 14 padlo na syrské straně hranice s Libanonem. "Je to koordinovaná pozemní invaze. Hizballáh proti nám zahájil válku," sdělil mluvčí FSA Luaj Mikdád.

Bojovníci Hizballáhu mají podle něj pod kontrolou osm vesnic v okolí syrského Homsu. FSA vyzvala obyvatele syrských pohraničních vesnic, aby odešli do bezpečí. Mikdád řekl, že Hizballáh bojuje "proti civilistům v koordinaci s Asadovou vládou, která nebombarduje ty oblasti, v nichž jsou bojovníci Hizballáhu přítomni". Zapojení Hizballáhu do konfliktu potvrdila i syrská opoziční koalice.

OSN: Válečné zločiny páchají obě strany konfliktu

Válečné zločiny v Sýrii páchají vládní i povstalecké jednotky, oznámili členové týmu OSN, který byl pověřen poměry v Sýrii vyšetřit. Skupina vyzvala Radu bezpečnosti, aby pomohla osoby odpovědné za tyto zločiny dostat před Mezinárodní trestní soud.

Zpráva vyšetřovatelů světové organizace vychází z informací získaných v minulém půlroce na základě 445 rozhovorů s oběťmi nebo svědky zločinů.

Syrská vládní vojska se podle ní dopouštějí masového vraždění, bombardování měst, pekáren i pohřebních průvodů, aby mezi obyvatelstvem vyvolala strach.

Velké ztráty mezi civilisty prý ale způsobují také odstřelovači z řad povstalců, k jejichž praktikám patří i únosy.

Její šéf Muáz Chatíb už před několika týdny vyzval Asadovu vládu k jednání o řešení krize. Zatím na to reagoval jeden ze syrských ministrů, který chce začít rokovat v Ženevě.

Asad zůstane
V neděli obě strany k vyjednávání vyzval zmocněnec OSN pro Sýrii Lachdar Brahímí. Řekl, že vhodné by bylo začít na půdě OSN, i když přesné místo neurčil. Damašek by podle něj měl vyslat "přijatelnou delegaci". Chatíb by nejraději na protější straně stolu viděl viceprezidenta Farúka Šará a zaručil už, že v případě, že se Damašek bude ochoten dohodnout na politickém řešení, dostane Asad možnost odchodu do exilu. Syrský prezident ale v minulosti ujistil, že hodlá v Sýrii zůstat.

Tento týden se má o syrské krizi hovořit v Moskvě. Míří tam generální tajemník Ligy arabských států Nabíl Arabí a také šéf syrské diplomacie Valíd Mualim. V březnu by měl do Moskvy jet rovněž Chatíb.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.