Lidovky.cz

Bojíte se snášet, ptá se diváků Festival Jeden svět

Svět

  9:00
PRAHA - Válka proti nepřizpůsobivým i prezidentská volba inspirovaly organizátory letošního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Ten se oproti minulým ročníkům obrací právě do Česka a reaguje na rostoucí napětí ve zdejší společnosti.

Cikáni jsou do voleb, jeden z dokumentů letošního ročníku. foto: Festival Jeden svět

 Idylku českého kurníku naruší pštros, který se znenadání objeví mezi starousedlými slepicemi. Ty pořádně znervózní, pštros totiž vypadá jinak a snáší jiná vejce, a nejraději by ho proto z dvorku vyklovaly pryč. Tak vypadá spot 15. ročníku dokumentárních filmů Jeden svět, který začíná 4. března v pražských kinech. Zde potrvá do 13. března, než se přesune do dalších čtyřiceti měst.

„Pštros není v Česku ničím výjimečným, funguje tu mnoho pštrosích farem. Celé to rezonuje s tím, jak česká společnost reaguje na odlišnosti,“ vysvětluje ředitelka festivalu Hana Kulhánková. „Během vyhrocené prezidentské kampaně jsme byli svědky rostoucího napětí, kdy lidé nebyli schopni tolerovat odlišný politický názor. Netolerance a vymezování se vůči odlišnostem jako by se stávaly normou, kterou sebevědomě šíří politické špičky. Stejně nebezpečné jsou však také věty typu já nejsem rasista, ale..., které často slýcháme kolem sebe nebo je říkáme sami,“ dodává Kulhánková.

Nejsem rasista, ale...
Sílící nesnášenlivost se však zdaleka netýká jen České republiky. Ukázkovým příkladem je Norsko, které se stále vyrovnává s řáděním masového vraha a pravicového extremisty Anderse Breivika. Ne náhodou proto 15. ročník festivalu zahájí dokument Statečná srdce (Bravehearts), do jehož natáčení Breivikův čin neplánovaně zasáhne. Dokument původně o politické angažovanosti norských studentů pak nakonec hledá odpověď na to, jak se s otřesným zážitkem vyrovnává jedna z jeho hrdinek, která řádění vraha unikne, ale i celé Norsko.  „Nenásilná reakce Norů na tuto tragickou událost a extremismus je inspirující a koresponduje s vyzněním festivalu,“ vysvětluje ředitelka, proč právě tento snímek příští týden festival odstartuje.

Pštros. Leitmotiv 15. ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět

Mezi letošními porotci zasedne také ugandská aktivistka Kasha Jaqueline Nabagasera, jež bojuje za práva homosexuálů ve své zemi i v celé Africe. Dalším hostem z málo známých oblastí je Jihokorejec Haark-Joon Lee, který přiveze snímek Po zemi, po moři mapující odvážnou snahu severokorejského uprchlíka spojit rodinu útěkem na malé rybářské lodi rozbouřeným mořem. Dán Kaspar Shröder zase navštívil Japonsko, aby ve filmu Rodina k pronájmu zdokumentoval podivné podnikání: možnost pronajmout si přátele na večírek, rodinu nebo hosty na svatbu, když vám chybějí ti skuteční.

Jeden svět 2013 v číslech

Letošní ročník festivalu Jeden svět uvede celkem 102 dokumentů a dvě zvláštní uvedení z produkce 30 zemí. Během deseti festivalových dní se pražské publikum bude moci podívat do 60 různých zemí světa.

Program festivalu je rozdělený do 12 tematických kategorií:

Hlavní soutěž, soutěžní kategorie

Máte právo vědět, soutěžní kategorie

Bojíte se snášet? hlavní tématická kategorie

Moc médií zkoumající vliv informace v dnešním světě

Vedlejší účinky s filmy o západním i rozvojovém zdravotnictví

Cesty ke svobodě o zemích s nedemokratickými režimy, v nichž pracuje Člověk v tísni

Takzvaná civilizace zaměřená na životní styl s úzkým vztahem k přírodě.

Panorama, filmy oceněné na světových festivalech

Český pohled, české filmy nejen o České republice

Proč chudoba, kategorie i speciál na webu České televize

Krátké filmy a Jeden svět dětem

Program na:  www.jedensvet.cz

Řada z více než stovky filmů festivalového programu ukazuje příběhy všedních, ve shonu běžného života neviditelných hrdinů. Třeba dokument Radioman, který je výjimečný vysokým počtem hollywoodských hvězd, jež v něm vystupují. S hrdinou filmu, bývalým bezdomovcem, si tykají herci od George Clooneyho přes Meryl Streepovou po Johnnyho Deppa. Film Zachovat si tvář loni získal Oscara za zobrazení života pákistánských žen, obětí útoků kyselinou. Dokument Příběh Hacktivistů zase mapuje málo známé pozadí internetového hnutí Anonymous.

Světové premiéry pro letošní festival připravila i trojice českých režisérů. Helena Třeštíková dokončila film Vojta Lavička – Nahoru a dolů o životních osudech romského muzikanta a novináře Vojty Lavičky. Zdeněk N. Bričkovský přiváží nový film Fenomén (Duševní komfort Jurije Petroviče) o svérázném sibiřském samotáři sedmdesátníkovi. Vůbec první veřejné uvedení pak chystá film režisérky Sylvie Dymákové Šmejdi o nekalých praktikách na tzv. prodejních zájezdech pro seniory.

Festival tradičně nabízí také možnost debat s více než stovkou zajímavých hostů – třeba světoznámá kubánská blogerka Yoani Sánchez. Kratší debaty po většině projekcí doplňuje desítka večerních panelových debat v kině Francouzského institutu. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.