Lidovky.cz

Mou ženu unášel hořící balon, popsal přeživší tragédie v Egyptě

Svět

  18:22
LUXOR - Jediný přeživší turista tragického pádu výletního balonu v Egyptě popsal bezmoc s jakou sledoval, jak se z třísetmetrové výšky řítí balon k zemi. Na jeho palubě kromě dalších zahynula i jeho žena.

Trosky výletního balonu skončily v třtinovém poli. foto: Reuters

Pád horkovzdušného balonu u archeologického komplexu Luxor zabil 18 turistů. Z dvaceti členů posádky se zachránil devětačtyřicetiletý Brit a egyptský pilot. "Celý můj život mi probleskl před očima," popsal britskému bulvárnímu listu The Mirror Michael Rennie, jehož o rok mladší manželka nehodu nepřežila.  

Rodák ze skotského Perthu se zachránil skokem z hořícího balonu, při kterém se jako zázrakem vážně nezranil. V šoku pak pobíhal po poli a sledoval dráhu padajícího balonu. Podle svědků přitom zoufale volal svou ženu Yvonne.

V hrůze sledoval, jak horký vzduch unáší balon k nebi, který se o několik okamžiků později zřítil k zemi a ve svých troskách pohřbil 18 lidí. Rennie stihl vyskočit z koše ještě, když byl balon v relativně v malé výšce - ze šesti metrů. Pak horký vzduch balon rychle hnal vzhůru, až ve výšce 300 metrů explodoval a zřítil se k zemi. 

Druhý přeživší, sedmadvacetiletý egyptský pilot, je hospitalizován s popáleninami na 70 procentech těla v jedné z nemocnic v Káhiře. "Nemůžu tomu uvěřit. Viděl jsem lidi umírat. Řekni, že nikdo nezemřel," ptal se prý mladý Egypťan své matky.

Starobylý Luxor, vzdálený asi 510 kilometrů jižně od Káhiry, patří k populárním turistickým cílům. Výlety horkovzdušnými balony pořádané obvykle při východu slunce nad městem, nad nedalekým chrámovým komplexem Karnak a také nad Údolím králů jsou oblíbenou turistickou atrakcí.

Výlety horkovzdušnými balony pořádané obvykle při východu slunce nad  Údolím králů jsou oblíbenou turistickou atrakcí.

Výlety horkovzdušnými balony pořádané obvykle při východu slunce nad Údolím králů jsou oblíbenou turistickou atrakcí.

Vyhlídkový let v oblasti může trvat půlhodinu, ale třeba i dvě hodiny a cena se obvykle pohybuje kolem 90 eur. V případě luxusní varianty může základní cena za obsazení gondoly v období od října do dubna činit i 1200 eur (asi 30.600 korun), ve zbytku roku pak polovinu. Některé společnosti cestujícím v rámci výletu nabízejí občerstvení a certifikát o absolvování letu.

Nehody tuto atrakci provázely i v minulosti. V roce 2009 při nehodě horkovzdušného balonu přelétajícího nad Luxorem utrpělo zranění 16 turistů. V dubnu 2008 se při obdobném incidentu zranilo sedm turistů. Cestovní ruch v Egyptě ale těžce zasáhlo období nestability po svržení prezidenta Husního Mubaraka v únoru 2011.

 

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.