Lidovky.cz

Klaus a Gašparovič si předají medaile na půli cesty. Sejdou se v Brně

Slovensko

  13:50
PRAHA/BRATISLAVA - Prezidenti Česka a Slovenska si předají nejvyšší státní vyznamenání ve středu odpoledne při setkání v brněnské vile Tugendhat. Václav Klaus udělí Ivanu Gašparovičovi Řád bílého lva první třídy pro hlavy státu. Ivan Gašparovič svému českému kolegovi pak nejvyšší slovenské státní vyznamenání Řád bílého dvojkříže I. třídy.

Václav Klaus se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem. foto: Reuters

Okolo udělení českého Řádu bílého lva Gašparovičovi a slovenského Řádu bílého dvojkříže Klausovi panovaly nejasnosti. Oba prezidenti se setkali v Bratislavě minulý týden, když se Klaus přijel do sousední země rozloučit.

Klaus v Bratislavě využil novinářský dotaz ohledně možnosti udělit svému slovenskému protějšku vyznamenání, či získat nejvyšší slovenské státní ocenění, ke kritice médií. "My vnitřně (s Gašparovičem) cítíme, že bychom si možná takové vyznamenání zasloužili, ale nebudeme vám dělat nahrávku, abyste tuto věc zesměšňovali," řekl minulé úterý na společné tiskové konferenci obou prezidentů.

Gašparovič je první

Vyznamenání pro prezidenta Gašparoviče má jedno prvenství.

Jak informovaly Lidové noviny, Gašparovič je překvapivě vůbec první hlavou slovenského státu, která tento typ uznání od českého prezidenta obdrží. Nedostali ho ani předchozí slovenští prezidenti Michal Kováč a Rudolf Schuster

Řád bílého lva

Gašparovič ale už tehdy možnost výměny nejvyšších vyznamenání naznačil. Česká vláda udělení řádu Gašparovičovi podpořila ve středu, o den později výměnu řádů potvrdila i slovenská prezidentská kancelář. Už tehdy z neoficiálních informací vyplývalo, že se jedná o další schůzce obou hlav států.

Oba prezidenti si podle původních plánů měli vyznamenání vyměnit už během návštěvy Klause na Slovensku, která byla jeho poslední zahraniční cestou před skončením mandátu. Údajně na žádost české strany se ale slavnostní akt nakonec nekonal. Stejné vyznamenání jako dostane Klaus obdržel na Slovensku v roce 2003 tehdejší český prezident Václav Havel.

Brněnská funkcionalistická vilu Tugendhat, zapsaná na seznamu památek UNESCO, je pro česko-slovenské vztahy symbolickým místem. Právě v ní se v létě 1992 Klaus dohodl s tehdejším slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem na "sametovém rozvodu", tedy klidném rozdělení Československa od počátku ledna 1993.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.