Lidovky.cz

Žádné věty typu 'nějak se dohodneme', nabádá manuál ruské úředníky

Svět

  11:50
MOSKVA - Úplatkářství je známý neduh ruské společnosti. Tamní ministerstvo práce se proto rozhodlo úředníky vyzbrojit radami, jak občany zbytečně neponoukat ke korupci. Ve speciálním manuálu se státní zaměstnanci například dočtou, že by neměli používat věty typu "nějak se dohodneme", či "vaše díky si na chleba nenamažu".
Korupce - ilustrační foto.

Korupce - ilustrační foto. foto: www.bbc.co.uk

Seznam obsahující nebezpečné slovní obraty, kterým by se měl úředník státní správy vyhnout, se objevil na webu ministerstva práce."Vyřešit váš problém je obtížné, ale možné," zní jedna z vět, které by občan mohl chápat jako výzvu k úplatku. Vyhnout by se čestný úředník měl i větám typu "Nějak se dohodneme", "Potřeboval bych od vás pádnější argument" nebo "Co s tím uděláme?".

Kromě dvojsmyslných vět by lidé neměli na úřadě slyšet stížnosti na nízký plat, přání poslat dítě na soukromá studia, či rodinné problémy dané nezaměstnaností příbuzných.

Podle agentury Itar-Tass úřad pro své zaměstnance plánuje otevřít také semináře, kde budou teoretické rady trénovat. Součástí návrhu je i distribuce letáků s informacemi o kriminální zodpovědnosti za úplatkářství. Dále pak doporučení vybavit úřady "zařízením, které státní zaměstnance odradí od jakéhokoliv chování, jenž by mohlo být vyloženo jako žádost o úplatek". Oním zařízením, které má ministerstvo na mysli, je evidentně videokamera.

Květiny nehlásit
Mnoho expertů však vidí návrh skepticky stejně jako řada internetových uživatelů. "K výzvě o úplatek přece nejsou nutná žádná slova ani gesta. Stačí se podívat úředníkovi do očí," cituje Itar-Tass jednoho z bloggerů. 

Podle vládního doporučení by ruští úředníci neměli přijímat dary přesahující cenu tři tisíce rublů (asi 2 tisíce korun). Norma, která by to výslovně zakazovala, však zatím neexistuje. Její schválení zdržují právnické dohady o definici daru i okolnostech, za kterých byl přijat a kým. Podle návrhu zákona z roku 2008 by úředníci měli nejpozději do tří dnů přijaté dary - až na několik výjimek (například květiny) - nahlásit. Pokud se tak nestane, dary budou zabaveny. O tom, kde nakonec skončí, však návrh mlčí.

Podle mezinárodní organizace Transparency International patří Rusko mezi 25 nejvíce zkorumpovaných zemí světa.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.