Lidovky.cz

Nový papež přijal jméno František. Církev poprvé vede Jihoameričan a jezuita

Asie

  19:08aktualizováno  22:22
VATIKÁN - Bílý kouř nad Sixtinskou kaplí oznámil zvolení nové hlavy katolické církve. Papežem se stal argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, který přijal jméno František. Papež z balkonu Baziliky sv. Petra pozdravil věřící, požádal je o modlitbu pro bývalého papeže Benedikta XVI. a zároveň všem požehnal.

Jorge Bergoglio je prvním jezuitským papežem. foto: Reuters

"Děkuji Vám za přijetí," řekl nově zvolený papež davu na Svatopetrském náměstí a udělil první požehnání. Nejdříve se ale pomodlil za emeritního papeže Benedikta XVI. Papež vyzval k modlitbě za celý svět a za bratrství v církvi. Rovněž poprosil věřící, aby se modlili i za něj. Prohlásil, že kardinálové, kteří ho zvolili, jej "šli hledat až na konec světa".

Nový papež byl z volen po dvou dnech konkláve, tedy poměrně rychle na to, že před úterním zahájením volby nebyl nikdo považován za jasného favorita. Bergoglio patřil do širokého okruhu kandidátů.

PROFIL PAPEŽE FRANTIŠKA I.

Máme papeže

Bergoglio se narodil roku 1936 v Argentině. Je členem Jezuitského řádu, a tudíž prvním jezuitou, jenž usedá na papežský stolec. Arcibiskup Buenos Aires je mimo jiné známý svým zájmem o sociálně slabé. Bergoglio je také prvním zámořským papežem, jenž usedá na papežský stolec.

Po více než 1200 letech je prvním papežem, který se narodil mimo Evropu. Tím předchozím byl Řehoř III., který pocházel ze Sýrie a katolickou církev vedl v letech 731 až 741. I před ním zasedlo na Petrův stolec několik mimoevropských papežů, vesměs původem z afrických či asijských provincií někdejší římské říše.

Už po odstoupení Benedikta XVI. se spekulovalo, že příští papež by mohl pocházet z jiného kontinentu než evropského. Za větší favority však považovali znalci poměrů v církvi například Brazilce Odila Scherera, kardinály ze severní Ameriky, Kanaďana Marka Oulleta, newyorského arcibiskupa Timothyho Dolana, a také některé africké kardinály.

Bergoglio patřil do širšího okruhu favoritů. Z balkonu u Baziliky svatého Petra oznámil jeho jméno francouzský kardinál Jean-Louis Tauran, a to tradičně s latinskými slovy "Habemus Papam!“, tedy "Máme papeže!".

Blahopřání do Vatikánu

Karel Schwarzenberg: "Dobré rozhodnutí. Katolická církev má nejsilnější zakotvení v Latinské Americe."

David Cameron: "Slavný den pro 1,2 miliardy katolíků po celém světě."

"Vřelé pozdravy" poslal prezident Obama, podle něj volba "potvrzuje sílu a vitalitu" stále významnějšího světadílu.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun napsal, že se těší na spolupráci s Vatikánem v éře "moudrého vedení".

Angela Merkelová napsala, že "mnozí lidé, včetně těch, kteří žijí daleko za hranicemi katolického a křesťanského světa, očekávají, že jim nový papež ukáže cestu, kterou je třeba jít nejen v otázkách víry, ale i míru a spravedlnosti".

Desetitisíce lidí na náměstí provolávaly Viva il Papa!, což v překladu znamená Ať žije papež!, nebo Habemus Papam!, tedy Máme papeže! a mávaly vlajkami svých zemí. Vidět byly i české vlajky. Ve Vatikánu zvoní zvony.

V pořadí 266. papeže čeká těžký úkol. Římskokatolická církev totiž nyní čelí řadě skandálů, a to včetně obvinění kněží z pedofilie či mocenské spory uvnitř církve. Římskokatolická církev je největší církví na světě, hlásí se k ní více než 1,2 miliardy věřících.

Vidět byly i české vlajky

Poté, co kardinálové rozhodli o novém papeži, následovala modlitba. Při minulé volbě papeže uplynulo od bílého kouře do vyhlášení jména 45 minut, nyní nechali kardinálové věřící čekat více než hodinu.

Zvolení nástupce Benedikta XVI. oznámil bílý dým, který v 19:07 začal stoupat z improvizovaného komína Sixtinské kaple. Konkláve, které začalo v úterý večer, nejvyššího pontifika vybralo v pátém kole tajné volby.

Pro vítěze hlasovala nejméně dvoutřetinová většina z 115 kardinálů mladších 80 let. Poprvé byl vidět černý dým v úterý večer po zahájení konkláve. Dopoledne i odpoledne hlasují kardinálové maximálně dvakrát.

Kardinálové jsou do zvolení nového papeže izolováni od okolního světa. Za Evropu hlasóvalo 60 kardinálů, z toho 28 z Itálie, za Severní Ameriku 14, za Latinskou Ameriku 19, za Afriku 11, za Asii deset a za Oceánii jeden. Jediným českým zástupcem ve volebním sboru je pražský arcibiskup Dominik Duka.

Argentina jásá

Argentinská média neskrývají radost i překvapení nad volbou "svého" papeže. Výběr kardinála Jorgeho Bergoglia očividně zaskočil i většinu obyvatel této čtyřicetimilionové jihoamerické země.

NEPŘEHLÉDNĚTE

"Světové překvapení: zatímco všichni věřili, že zvolen bude Ital Angelo Scola nebo Brazilec Odilio Scherer, kardinál z naší země získal nejvíce hlasů," napsal deník Diario Popular.

V Argentině je podle médií dosavadní hlava tamní katolické církve známa svou pracovitostí, ale také například důraznou opozicí vůči homosexuálním svazkům, které jsou v zemi legální. Podle deníku La Nacion měl Bergogliův hlas ve Vatikánu vždy značnou váhu.

List připomněl témata, kterými se kardinál během svých veřejných vystoupeních v Argentině věnoval. "Mezi těmi nejdiskutabilnějšími jsou chudoba, drogy, dětská prostituce, potraty a homosexuální manželství," napsal deník. Otázkou podle něj je, nakolik se jim bude moci věnovat v nové funkci.

"Když stoupáš nahoru, pozdrav všechny"

Stejný deník připomněl několik příběhů ze života nového papeže, které podle listu dokreslují pragmatičnost jeho osobnosti.

Bílý kouř ohlásil zvolení nového papeže

Jeden z Bergogliových přátel vzpomíná na den, kdy jej v roce 2001 v Římě Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. "Když stoupáš nahoru, pozdrav všechny. Jsou to ti samí, které budeš potkávat, až půjdeš dolů," prohlásil prý tehdy při své návštěvě mezi vatikánskou elitou. Deník Clarín si povšiml, že významný okamžik pro svou zemi propásla prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová. Přesně ve chvíli, kdy se svět dozvěděl jméno nového papeže, si podle listu stěžovala na svém twitterovém účtu, že se média nevěnovala jejímu úternímu projevu na téma regionálních investic.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.