Lidovky.cz

Mršiny prasat otravují řeku v Šanghaji, hlavní zdroj vody megapole

Svět

  14:38
ŠANGHAJ/PEKING - Hnijící těla téměř sedmi tisíc prasat v řece, která dodává vodu do kohoutků šanghajských domácností, přitáhla pozornost k nepříjemné pravdě: čínské prasečí farmy jsou často zamořeny chorobami a nemocné kusy tak či onak končí v potravním řetězci.

V řece v Šanghaji plavalo 900 mrtvých vepřů foto: ČTK

Úřady našly stopy běžného prasečího viru v tělech některých zvířat vytažených z řeky Chuang-pchu, kam je naházeli farmáři. To jsou praktiky běžné v průmyslovém odvětví, které nemá systém náhrad za ztráty způsobené chorobami zvířat.

Černý humor

Obyvatelé Šanghaje hledají úlevu v černém humoru. V jednom ze zveřejněných vtipů se obyvatel Pekingu chvástá, že díky znečištěnému vzduchu nemusí kupovat cigarety; když si chce zakouřit, jednoduše otevře okno. "To nic není," odpovídá mu ale muž z Šanghaje. "My když otočíme kohoutkem, teče nám zdarma polévka z prasečích žebírek."

"Neexistuje mechanismus, který by v případě zjištění nemoci u prasat přiměl vládu vyplatit kompenzace chovatelům. Čímž by jim jednak nahradil ztráty, ale především dostal šíření nemocí pod kontrolu," řekl generální manažer výzkumné organizace Soozhu.com Feng Jung-chuej. Organizace se specializuje na průmyslové odvětví chovu vepřů. A aby to bylo ještě horší, dodal Feng, nechtějí pojišťovny chovatele prasat pojišťovat. Rizika jsou totiž příliš vysoká.

Ve středu dělníci na bárkách a na březích řeky lovili s bidly nafouklé prasečí mršiny ven z vody. Vepřové je v Číně hlavním druhem masa a prasečí populace čítající 480 milionů kusů je tu největší na světě. Na trhu jsou marže na vepřové minimální a chovatelé prasat nejsou ochotni utrácet za spalování nebo zakopávání uhynulých kusů. Řeka Chuang-pchu se jim pak může jevit jako lákavá alternativa.

Ačkoli tentokrát neexistují důkazy, že by některé z nemocných zvířat bylo poraženo a prodáno na maso, média připomněla několik skandálů týkajících se nemocných nebo uhynulých prasat, která se prodala jako maso nebo v masných výrobcích. A nejde jen o vepře. Začátkem letošního roku obvinily čínské státní sdělovací prostředky dodavatele kuřat pro řetězce KFC a McDonald's, že jim prodával nemocnou drůbež. Dodavatel to popřel.

Řekou do Šanghaje připlavaly tisíce uhynulých vepřů.

Mezitím kolují nepotvrzené zprávy, že tak vysoký počet uhynulých prasat může znamenat nějakou epidemii. Jeden z farmářů z Ťia-singu, devětašedesátiletý Ťiang Lie, se svěřil, že od ledna uhynulo 30 procent jeho prasat na nějakou nemoc. Svědek agentury Reuters navštívil tři páchnoucí jámy na mršinu v Ťia-singu, které byly patrně nedávno zcela zaplněny a je u nich cedulka, že jejich kapacita už byla vyčerpána.

Uhynulá zvířata končí v řece běžně
Házení mrtvých prasat do řeky patrně není ojedinělé. "Nepovažujeme to za jediný případ. Mnoho dalších se pouze nedostane na veřejnost," upozornil analytik poradenské společnosti Beijing Orient Agri-business Consultant Wang Siao-jüe. Vesničanka Jen Lan-e řekla, že v Chuang-pchu byli mrtví vepři vždy. Kromě jejich nezvykle vysokého počtu v současné sobě spočívá jediný rozdíl tentokrát v tom, že se úřady starají o odstranění mršin z vody.

Místo házení viny na farmáře by bylo třeba ukázat prstem na místní vládu, tvrdí veterinární zdravotní expert Lin Žung-čchüan z Šanghaje. "Je to rozhodně problém místní vlády, která by měla nést hlavní odpovědnost. To oni správně neregulují chov vepřů," dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.