Lidovky.cz

Lékař z reality show spáchal sebevraždu, v dopise viní média

Svět

  17:32
PHNOMPENH - Smrt účastníka francouzské reality show během natáčení v Kambodži vedla k sebevraždě lékaře výpravy i k polemice o budoucnosti celého žánru. Lékař totiž vinil média, že jej natolik zneuctila, až jej dohnala k sebevraždě.

Záběry z francouzské reality show.

Francouzský regulátor televizních a rozhlasových pořadů zvažuje, že by podobné show provázelo doporučení o nevhodnosti pro děti do 12 let. Případně, že by televize směly tyto pořady vysílat až po desáté hodině večerní. Podle jedné z členek audiovizuální rady, novinářky Françoise Labordeové, reality show obsahují "latentní násilí" vzhledem k napjatým vztahům a střetům mezi přepínajícími se účastníky. "Tyto pořady mají sklon drtit lidi," řekla stanici Europe 1.

Lékař Thierry Costa (38) se čtyři sezony podílel na pořadu Koh Lanta, což je francouzská verze reality show Survivor, v Česku známé jako Kdo přežije či Trosečníci. Sebevraždu podle produkční společnosti spáchal v pondělí.

Miliony diváků

TF1 vysílá show Koh Lanta jednou týdně: v průměru 7,4 milionů diváků sleduje, jak se dobrovolní trosečníci pokoušejí vyrovnat s extrémními nároky a nástrahami neobydleného ostrova, kde si jako Robinson Crusoe musí opatřit stravu, udržovat oheň a postavit přístřeší, aby se chránili před bouřemi a sluncem. Rozděleni jsou na dva kmeny a každý večer z tří dnů soutěže vypadává ze hry jeden příslušník poraženého kmene.

Drakonická pravidla
Před činem zanechal dopis, ve kterém vyčítá médiím, že nespravedlivě pošpinila jeho jméno v souvislosti s náhlou smrtí jednoho z účastníků, kterého prý léčil, jak nejlépe mohl. Gérald Babin (25) během prvého natáčecího dne 16. série zmíněné reality show utrpěl křeče a srdeční záchvat. Po ošetření a převozu do nemocnice zemřel. V médiích se poté objevila anonymní obvinění na adresu lékaře a produkce z nedbalosti a opožděného převozu pacienta. Advokát pozůstalých hovoří o porušování pracovního práva, o špatné hygieně a nedostatečné bezpečnosti. Úmrtí francouzské úřady vyšetřují jako neúmyslné zabití.

V roce 2009 nejvyšší soudní instance ve Francii rozhodla, že reality show spíše než hru představují televizní seriál, což vyžaduje uzavřít s účastníky show pracovní smlouvy. Účinkující jsou totiž povinni podřizovat se scénáři a plnit často drakonická pravidla, jako bývají až dvacetihodinová natáčení denně, zabavení mobilních telefonů či sankce za odchod z show.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.