Lidovky.cz

Saúdský Arab dostal trest ochrnutím. Absurdní, zní z Londýna

Svět

  7:00
RIJÁD - Tělesné tresty nejsou v Saudské Arábii ničím výjimečným. Teď ale arabská monarchie odsoudila muže k ochrnutí kvůli deset let starému incidentu. Pokud Rijád muže skutečně násilím znehybní, poruší tím mezinárodní úmluvu proti mučení. Britská diplomacie rozsudek označila za "absurdní".

Rozsudek o ochrnutí spadá do kategorie mučení, varuje Amnesty International. Na snímku z roku 1985 je zachycena poprava mečem v Saúdské Arábii.

Podivný trest v podobě ochrnutí poloviny těla údajně dostal Alí Al-Chavahír za čin, který spáchal před deseti lety. Tehdy teprve čtrnáctiletý chlapec po hádce bodl svého přítele do páteře a ten následně ochrnul od pasu dolů.  

Krvavé peníze
V Saúdské Arábii vládne islámské právo šaría umožňující tresty "oko za oko", ale konečné rozhodnutí nechává na oběti. Ta se může útočníkovi tělesný trest prominout výměnou za finanční kompenzaci, takzvané "krvavé peníze".

To je i případ dnes čtyřiadvacetiletého Al-Chavahíra, kterému by podle verdiktu soudu měla být paralyzována spodní část těla. Z krutého trestu se sice může vykoupit částkou jeden milion saúdských riálů (přes pět milionu korun), ovšem ty jeho rodina nemá. Nedisponuje ani desetinou této sumy. Podle arabského deníku Al-Hayat rodina oběti původně požadovala dvojnásobek.

Změna tradic

K případu se vyjádřilo i britské ministerstvo zahraničí. "Naléháme na saudskorabské úřady, aby vykonání takového groteskního rozsudku nedopustila. Tyto praktiky zakazuje mezinárodní právo a nemají místo v žádné společnosti", cituje z prohlášení list The Guardian

Pokud Saúdská Arábie muže skutečně násilím znehybní, poruší tím mezinárodní úmluvu proti mučení.  Amnesty International už trest označila za "naprosto šokující". "Je na čase, aby tamní úřady začaly respektovat mezinárodní právní závazky  a odstranily podobné kruté tresty ze zákona", vyjádřila se organizace.

Křížová amputace
Praktikování tělesných trestů je v arabské monarchii poměrně běžné. Často se týkají odplaty v podobě stejné tělesné újmy jakou utrpěla oběť. Ochrnutí však není příliš časté. Podobný případ se v arabské monarchii odehrál před třemi lety, ovšem dodnes není jasné, zda k jeho vykonání nakonec došlo. 

Nejběžnějším tělesným trestem je bičování. Bývá na uvážení soudců, zda jej zvolí jako alternativu k jiným trestům nebo je k nim přidají. Nejznámější je sekání rukou zlodějům. Bandité, kteří přepadávají pocestné, pak čelí takzvané křížové amputaci, tedy useknutí  pravé ruky a levé nohy. Saúdská Arábie je také poslední zemí, kde ještě existují veřejné popravy prováděné setnutím hlavy mečem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.