Lidovky.cz

Bílý dům ocení českého hrdinu. Kaplana, jenž zemřel v zajetí KLDR

Svět

  11:52
WASHINGTON - Narodil se na farmě tři míle od Plzně. Přesněji řečeno od městečka Pilsen v americkém Kansasu, kde žila početná skupina českých emigrantů. Čeština byla jeho mateřštinou a ve 40. letech sloužil jako pastor pro místní českou menšinu mše v rodném jazyce. Ve čtvrtek dostane kaplan Emil Joseph Kapaun in memoriam od amerického prezidenta Baracka Obamy nejvyšší americké vojenské vyznamenání–Medaili cti.

Kaplan Emil Kapaun během kázání v Koreji a při pomoci raněnému vojákovi foto: Reuters

Důvod, proč bude nyní vyznamenán, je Kapaunovo statečné působení v první linii během korejské války.

Rukopis českého kázání, které si Emil Kapaun připravil na 15. února 1941.

Medaili předává prezident jménem Kongresu, který její udělení schvaluje zákonem. Za Emila Kapauna vyznamenání podle tiskové zprávy Bílého domu převezme jeho synovec Ray Kapaun a další členové rodiny.

Exkluzivní ocenění

Medaile cti (Medal of Honor) je udělovaná od roku 1861 výhradně příslušníkům amerických ozbrojených sil. O její exkluzivitě svědčí to, že ji doposud získalo pouze 3446 vojáků. (Z toho téměř polovina za hrdinství v občanské válce v letech 1861–1865.). „V historii zatím Medal of Honor dostali pouze dva Češi,“ říká český velvyslanec v Korejské republice Jaroslav Olša jr.

Emil Kapaun působil v Koreji jako kaplan 8. jízdního pluku 1. jízdní divize americké armády, která se vylodila v červenci 1950 u Pchohangu a v následujících týdnech zabránila na tzv. Pusanském perimetru obsazení celého korejského ostrova komunisty.
Kapaun doprovázel vojáky do prvních linií, sloužil improvizované mše mezi zákopy. Už v srpnu 1950 byl za svou statečnost – zachránil zraněného vojáka – oceněn jedním z nejvyšších vyznamenání za chrabrost v boji, Bronzovou hvězdou.

V listopadu 1950 odmítl opustit zraněné vojáky a padl do zajetí během čínské ofenzivy u Unsanu na severu Koreje. Podle svědectví přeživších se během následujícího pochodu smrti a pobytu v zajateckém táboře, kde byli spojenečtí vojáci vystaveni nelidskému zacházení, pro své druhy obětoval.

Zemřel 23. května 1951 na následky podvýživy, úplavici a zápal plic. Když viděl svého spoluvězně seržanta Mikea Doweho plakat, řekl mu: „Neber si to tak, Miku. Odcházím, kam jsem se chtěl vždycky dostat. Pomodlím se tam za vás za všecky.“

O výjimečnosti Kapaunovy osobnosti svědčí to, že od roku 2011 probíhá ve Vatikáně proces jeho blahořečení. Kapaun by se mohl stát vůbec prvním blahoslaveným americkým vojákem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.