Lidovky.cz

Poslali ji na 'převýchovu' do pracovního tábora. Odškodnění nedostane

Svět

  18:29aktualizováno  18:33
PEKING - Číňanka, kterou stát poslal do převýchovného pracovního tábora, protože žádala potrestání pro muže, kteří znásilnili její dceru, neuspěla s žádostí o odškodnění. Proti rozhodnutí soudu se ale hodlá odvolat.
Náměstí Nebeského klidu v Pekingu

Náměstí Nebeského klidu v Pekingu foto: Shutterstock

Loňské zadržení a odsouzení Tchang Chuej na 18 měsíců do pracovního tábora vyvolalo všeobecný hněv a protesty veřejnosti. Jediné, čeho se dopustila, bylo to, že opakovaně požadovala spravedlnost a přísnější odsouzení sedmi mužů, kteří v roce 2006 unesli a znásilnili její tehdy jedenáctiletou dceru, již poté nutili k prostituci.

V Číně mohou být lidí posláni až na čtyři roky "převýchovy" porotou, která nespadá pod dohled soudu. Kritici tvrdí, že tento systém je snadno zneužitelný oficiálními činiteli, kteří se chtějí zbavit potížistů a stěžovatelů.

Tchang Chuej si v pracovním táboře pobyla jen osm dní, než se vzedmuté veřejné mínění postaralo o její propuštění. Vzápětí podala žalobu proti místnímu úřadu dohlížejícímu na udělování trestů v pracovních táborech a požadovala odškodnění 1464 jüanů (asi 4800 korun) za ztrátu osobní svobody. "Soud v provincii Che-nan v pátek žádost o odškodnění zamítl," napsala oficiální tisková agentura Nová Čína. Činitelé soudu odmítli případ komentovat.

V pracovních táborech jsou ženy často týrány

Rozhodnutí soudu padlo jen několik dní poté, co čínský časopis Lens popsal zneužívání a týrání v ženských pracovních táborech. Informace o nechutných praktikách, které se v nápravných zařízeních dějí, se v čínských médiích objevují jen výjimečně. V pátek už nebyl tento článek dostupný na webových stránkách časopisu a jeho kopie zmizely i z přísně cenzurovaného čínského internetu.

ČTĚTE TAKÉ:

Časopis dal prostor ženám popisujícím, jak dostávaly elektrické šoky do obličeje, jak byly věšeny za ruce, připoutány želízky k opěradlům židlí nebo pevně svázány napůl nahé na celé dny v posteli. Jedna z obětí vylíčila, jak musela celé hodiny sedět na "tygří stolici" s rukama a nohama svázanýma v bolestivé pozici, přičemž se jí pouta zařezávala víc a víc při každém pohybu. Další popsala elektrické šoky do tváře a krku, po kterých začala krvácet, i bití a připoutání řetězem ke dveřím.

Pracovní tábory byly v Číně vytvořeny v 50. letech minulého století. V roce 2009 zpráva OSN odhadla, že je v těchto "převýchovných zařízeních" drženo asi 190.000 lidí, ovšem oficiální činitelé uvedli, že jich je jen 60.000.

Autoři: ,
Témata: Čína, OSN
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.