Lidovky.cz

V texaském Westu bylo zatím nalezeno 12 mrtvých

Svět

  8:50aktualizováno  13:04
WEST - V texaském městečku West, kde ve středu vybuchl provoz na výrobu hnojiva, bylo podle dnešní zprávy úřadů nalezeno 12 mrtvých těl. Počet zraněných se pohybuje kolem 200. Oznámila to agentura AP. Dosud se hovořilo o 35 až 40 pohřešovaných lidech. Záchranáři v troskách zničených budov hledají další těla obětí, místo exploze je ale stále nebezpečné a ve vzduchu jsou zbytky jedovatých plynů.

Požár, který vznikl po výbuchu, hasí vodou. foto: Mike StoneReuters

Čtvrteční zprávy hovořily o pěti až patnácti mrtvých, ale tento údaj záchranáři později odvolali a odmítli poskytnout novou bilanci neštěstí. Přestože oficiální seznam mrtvých neexistuje, v nevelkém Westu už lidé vědí, kdo není mezi živými. Při explozi nejspíš zahynula malá skupina tří až pěti hasičů, kteří se jako první snažili požár uhasit ještě před tím, než výbuch továrnu a její okolí zničil. Jedním z nich je dvaapadesátiletý Kenny Harris žijící nedaleko obce. Měl v době neštěstí volno, ale přispěchal k požáru, aby pomohl kamarádům.

ČTĚTE ZDE:

Město, jehož podstatnou část tvoří potomci českých přistěhovalců, se už začíná loučit s mrtvými. V místním katolickém kostele Nanebevzetí Panny Marie se v noci na dnešek konala první zádušní mše za zemřelé.

Českou pomoc chce krajanům na místě nabídnout český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Mělo by podle něj jít nejen o projev solidarity a účasti, ale i o konkrétní, byť třeba symbolickou pomoc finanční.

VÍCE ZDE:

Prostřednictvím českého velvyslanectví nabídla pomocnou ruku také nezisková organizace Američtí přátelé České republiky (AFoCR), která má s pomocí v nouzi zkušenost. Společnost, založená v roce 1995, například po povodních Česku v roce 2002 vybrala ve Spojených státech 300 000 dolarů a rozdělila je mezi 20 povodněmi postižených obcí.

Pátrání po přeživších nebo obětech mezitím pokračuje. Podle mluvčího policie Patricka Swantona postupuje vyhledávání případných obětí pomalu, protože záchranné čety musejí nejprve trosky budov zajistit, aby do prostoru mohly vkročit.

Zatím nicméně záchranáři nenarazili na žádnou stopu, která by naznačovala, že by byl požár založen úmyslně. Experti ovšem nemohou trosky továrny detailně prohledat, dokud spáleniště doutná a hasiči neukončili svou práci.

ČTĚTE VÍCE:

Možnost, že šlo o zločin, vyšetřovatelé zatím nevyloučili. "Neříkáme, že se jedná o zločin, ale nevíme. To znamená, že dokud nebudeme vědět, že se jedná o průmyslové neštěstí, tak budeme pracovat, jako by se jednalo o zločin," řekl ve čtvrtek Swanton.

Znepokojení záchranářů ve Westu vyvolává kvalita ovzduší. Po explozích se do vzduchu uvolnilo nemalé množství jedovatých plynů, které mohou při nepříznivých povětrnostních podmínkách ohrožovat zdraví lidí. Texaská národní garda do Westu povolala dvacet expertů, kteří monitorují pohyb toxického mraku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.