Lidovky.cz

Muslimové žijící v USA se bojí reakcí po útoku v Bostonu

Svět

  17:30
BOSTON - Když Chalíd Bejdún slyšel o útocích v Bostonu, dostal okamžitě strach o kamaráda, který se maratonu účastnil. Ale v skrytu duše ho pálily ještě další obavy týkající se strůjce atentátu. Beydoun se modlil, aby to nebyl muslim, píše zpravodajský server BBC News.

Bostonské předměstí pročesávají členové speciálního týmu SWAT. Hledají prchajícího atentátníka. foto: Jessica RinaldiReuters

Od násilných činů jako střelba v Newtonu až po výbuchy v Bostonu se Bejdún děsil reakce Američanů, bude-li autorem útoku muslim nebo "bude vypadat jako muslim". Jeho noční můra se nyní zřejmě naplní, podle vyšetřovatelů jsou pachateli pondělního bostonského bombového atentátu bratři z kavkazského jihu Ruska. V USA pobývali několik let a americké úřady se domnívají, že tíhli k islámskému extremismu.

"Je to součástí kolektivního vědomí, které vyznavači islámu a Arabové žijící ve Spojených státech prožívají při každé krizi," říká Bejdún "Přestože od teroristických útoků z 11. září 2001 se situace již poměrně uklidnila, může se zase výrazně zhoršit, bude-li pachatel zapadat do stereotypního obrázku teroristy," dodává Bejdún který studuje práva se zaměřením na rasovou problematiku.

Podle něj jsou bělošští podezřelí vnímáni jinak než podezřelí z řad menšin. "Bílý terorista bude vždy označen za anomálii, nejspíš pomateného jedince. Pokud je viníkem Arab či muslim, poškodí to celou komunitu," tvrdí.

Dva pohledy na terorismus
Mnozí poukazují na masakr na škole v Newtonu, střelbu v sikhském chrámu v Oak Creeku a v kině na denverském předměstí Aurora jako na typické příklady. Ve všech těchto případech byli odpovědnými za tragédie bělošští muži, přičemž všichni byli popsáni jako duševně nemocní jedinci, kteří nemohou být považováni za zástupce celé kulturní skupiny či rasy.

Zatímco velká americká města posilují bezpečnostní opatření, aby se připravila na případné další hrozby, muslimové se chystají na vlastní druh nebezpečí. Data z uplynulých let svědčí o stupňování rasově motivovaných zločinů po velkých útocích v USA, především po 11. září. "Je možné, že uvidíme nárůst islamofobie, která nyní doutná pod povrchem," říká předseda Rady muslimských veřejných záležitostí Salam Al-Marajátí.

"Do 11. září jsem nezažila šikanu," konstatuje Anúm Husajnová. "Pak už mne ale pronásledovala na střední škole i na vysoké škole a nevěřím, že by to někdy skončilo," dodává Husajnová, která mimo jiné přednáší muslimské mládeži o zastrašování a šikaně.

"Smutná pravda je, že bez ohledu na fakta se lidé stávají obětí nespravedlivých stereotypů. Už nás unavuje být obviňováni za činy jedné osoby," prohlašuje.

Autoři: ,
Témata: Boston, USA, BBC News, Newton, Rusko
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.