Lidovky.cz

Po dvou dnech z trosek textilky v Dháce vytáhli 62 živých lidí

Svět

  7:37aktualizováno  12:20
DHÁKA - Bangladéšští záchranáři vyprostili už přes 60 živých lidí z trosek osmipodlažní budovy, která se ve středu zřítila nedaleko metropole Dháky. V jejích troskách podle dosavadní bilance zahynulo nejméně 272 lidí, ale předpokládá se, že tento počet nadále poroste.

Z trosek textilky stále vynášejí živé lidi. Čas pro záchranu se však rychle krátí. foto: Reuters

Do nonstop záchranných prací se zapojili i vojáci, hasiči a členové pohraniční stráže, kteří chtějí ve svém úsilí vytrvat minimálně do soboty. Čas pro záchranu se však rychle krátí.

Agentura Reuters původní zprávu o 41 zachráněných navýšila na 62 lidí. Celkově záchranáři vyprostili více než dva tisíce. Kolem 1 500 z nich utrpělo zranění a lékaři v Dháce si stěžují, že nemocnice nezvládají příliv pacientů.

372 pohřešovaných
Podle zpravodajského serveru BBC News se po zhroucení objektu Rana Plaza na předměstí Savar ještě stovky lidí pohřešují. Rodiny prý předložily seznam 372 osob, které jsou nadále nezvěstné.

Tragédie vyvolala protesty tisíců lidí, kteří se střetly s policií na místě, kde se osmipodlažní budova zřítila. Dnešní nepokoje podnítilo dlouhé čekání rodinných příslušníků zavalených lidí na jejich vyproštění i rozhodnutí policie zatlačit tisíce příbuzných a přihlížejících dál od budovy. Záchranáři si totiž stěžovali, že jim okolostojící davy komplikují práci.

Modlitby za zemřelé. Neštěstí je nejhorší průmyslovou katastrofou v dějinách Bangladéše.

"Chceme jít do budovy a lidi, co jsou ještě uvnitř, najít. Jestli je brzy nevyprostíme, zemřou," naléhal Šahinur Rahmán, jehož matka je mezi nezvěstnými. Protesty se postupně rozšířily také do dalších částí hlavního města.

Majitele popravte
Demonstranti zaútočili na továrny, převraceli automobily a pálili v ulicích pneumatiky. Nespokojenci kritizují špatné bezpečnostní podmínky v textilních továrnách a někde si žádají jejich uzavření. "Požadují také zatčení a popravu majitelů textilních závodů a budovy, která se zřítila v Savaru," prohlásil jeden ze zasahujících policistů M. Asaduzzamán.

Majitelé komplexu, který se ve středu zřítil, podle dostupných informací nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla o den dříve zjištěna trhlina ve zdi. "Situace je velmi nestabilní. Demonstrací se účastní statisíce lidí," řekl policejní představitel M. Asaduzzamán.

Mezi lidmi vypukla panika kvůli planému poplachu o padajícím zdivu.

Neštěstí na dháckém předměstí Savaru je nejhorší průmyslovou katastrofou v dějinách Bangladéše. Zřícení domu, k němuž došlo pouhých pět měsíců po požáru v textilní továrně na jiném dháckém průmyslovém předměstí, který si vyžádal přes stovku obětí, může poškodit pověst Bangladéše jako zdroje levného textilního zboží využívaného hojně evropskými a severoamerickými firmami.

ČTĚTE TAKÉ

Tragédie, k níž došlo pouhých pět měsíců po požáru v textilní továrně na jiném dháckém průmyslovém předměstí, který si vyžádal přes stovku obětí, může poškodit pověst Bangladéše jako zdroje levného textilního zboží využívaného hojně evropskými a severoamerickými firmami.

Příčinou zřícení domu byly patrně stavební nedostatky. Dhácký úřad pro rozvoj města ve čtvrtek podal žalobu na majitele budovy kvůli vadné konstrukci a zažaloval také pět oděvních závodů a majitele budovy, že způsobili smrt desítek lidí. Majitelé komplexu podle dostupných informací nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla o den dříve zjištěna trhlina ve zdi.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.