Lidovky.cz

Pod troskami zřícené budovy v Bangladéši zemřelo přes 540 lidí

Svět

  13:49aktualizováno  14:26
DHÁKA - Počet obětí ve zřícené budově na předměstí Dháky v Bangladéši dosáhl 547. Informovala o tom agentura AP s tím, že počet obětí pravděpodobně nadále poroste. Osmipodlažní budova s textilními dílnami se zřítila minulý týden. Jde o nejhorší takovou tragédii v novodobých dějinách.

Trosky zřícené budovy v Dháce. foto: ČTK

Záchranáři v noci na dnešek vyprostili ze sutin další těla. V budově v době neštěstí pracovalo kolem 3000 lidí. Místo tragédie nadále obklopují příbuzní nezvěstných lidí s fotografiemi svých blízkých v rukou. Podle posledních údajů bylo pohřešovaných 149, neoficiální odhady jsou ale vyšší.

VÍCE ZDE:

Na místě se vznáší mrtvolný zápach jakožto nepříjemná připomínka toho, že záchranné práce stále neskončily. V oblasti panují vysoké teploty a těla obětí se rychle rozkládají. V některých případech už záchranáři nalezli jen kosti bez masa, uvedla agentura AP.

Policie už v souvislosti s nejhorší katastrofou v bangladéšském průmyslu zatkla několik osob včetně majitele budovy a čtyř majitelů továren, kteří nutili zaměstnance nastoupit do práce, přestože se ve stěnách budovy o den dříve objevily trhliny.

Bangladéš je po Číně druhým největším světovým vývozcem oděvů. Textilní průmysl představuje 80 procent bangladéšského exportu a zaměstnává více než 40 procent obyvatel v práceschopném věku.

ČTĚTE TAKÉ:

Bangladéš dnes naléhala na Evropskou unii, aby v reakci na zřícení textilní továrny nepřijímala přísná opatření proti bangladéšskému oděvnímu průmyslu. Podobné kroky by podle vládních představitelů vážně poškodily ekonomiku země.

EU, která poskytuje bangladéšským oděvním výrobkům privilegovaný přístup na svůj trh, pohrozila zavedením trestných opatření s cílem přimět Dháku zlepšit bezpečnost práce v zemi. Budova, jež se koncem dubna zřítila, byla podle agentury Reuters nelegálně postavenou továrnou.

"Pokud EU či jiní kupci zavedou tvrdé obchodní podmínky proti Bangladéši, poškodí to celou ekonomiku země. Miliony lidí přijdou o práci," citovala ale agentura Reuters představitele bangladéšského ministerstva obchodu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.